İlk dört maddenin tartışılması lüzumsuz bir konu

TBMM Başkanı Prof. Numan Kurtulmuş, Yeni Anayasa çalışmalarını SÖZCÜ’ye anlattı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un gündemindeki önemli konulardan birisi, 42 yıldır konuşulan 1982 Anayasası’nda değişiklik yapılması. Bunu yaparken, siyasi partiler arasında uzlaşmaya büyük önem veriyor. Bugün tartışılan konulardan birisi, anayasanın değiştirilmesi bile teklif edilemeyecek ilk 4 maddesine dokunulup dokunulmayacağı. Kurtulmuş, bu maddelere dokunulmaması konusunda genel bir görüş olduğunu hatırlatıyor. 

Kurtulmuş’a göre anayasa değişikliği çalışmalarının başlangıcında siyasi partiler arasında iyi bir iklim var. Liderlerin karşılıklı ziyaretleri, CHP’nin gölge bakanlarının, bakanlarla görüşmeye başlaması da olumlu gelişme. Nasıl bir anayasa isteniyor? Kurtulmuş, anayasanın kısa, net, anlaşılır, dilinin günümüz Türkçesine uygun, temel konulara odaklanan, TBMM’nin, Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri,  yargı sistematiği, yargının sadece bağımsızlığı değil, yargının kendi arasındaki yönetimi ile ilgili da açık ifadeler yer alması gerektiğini belirtiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan, şunu sordu: Bu arsalar kimin? 12 Haziran 2024 | 4.418 Okunma Müsavat Bey yarın çok ağır konuşacak 11 Haziran 2024 | 1.770 Okunma “Gizli tanık” kelepçeden nasıl kurtuldu? 04 Haziran 2024 | 2.482 Okunma İlk dört maddenin tartışılması lüzumsuz bir konu 31 Mayıs 2024 | 2.678 Okunma Erdoğan’ın ziyaret ettiği Cemevi’nde iki vakıf karşı karşıya 29 Mayıs 2024 | 2.868 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar