Trump'ın planı barışı sağlar mı?

Plan Başkan Trump’ın iddialı tabiriyle “Yüzyılın Planı” veya daha kısa ifadeyle, “Barış Planı” diye anılıyor. Gerçekten bu plan, İsrail-Filistin anlaşmazlığını çözecek, bölgede barışın kurulmasını sağlayabilecek mi?

Çok şüpheli, hatta ilk işaretlere göre, tam aksine, yeni bir gerginlik ve çatışma dönemine girilmesi olasılığı daha kuvvetli.Bunun nedeni açık: Bu plan İsrail’in isteklerini karşılıyor, Filistinlilerin beklentilerini ise hiçe sayıyor.Aslında ABD daha önce de Kudüs’ün ve Golan Tepeleri’nin statüsüyle ilgili İsrail’in lehinde kararlar almıştı. “Yüzyılın Planı” bunları bir kez daha teyit ettiği gibi, gene İsrail’in lehinde yeni unsurlar içeriyor: Örneğin, Batı Şeria’da kurulan ve yasa dışı sayılan İsrail yerleşim birimlerini İsrail egemenliği altına veriyor.Bu durumda bu planın bir müzakere zemini ve uzlaşma fırsatı oluşturması mümkün değil. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump veya Biden, ne fark edecek? 27 Ekim 2020 | 260 Okunma Anlaşmazlığa rağmen iş birliği mümkün mü? 23 Ekim 2020 | 143 Okunma KKTC’de yeni dönem 20 Ekim 2020 | 198 Okunma Askeri çözüm mü, siyasi çözüm mü? 16 Ekim 2020 | 149 Okunma Rusya: Rakip mi, partner mi? 13 Ekim 2020 | 1.581 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar