Şahan, Ata, Yılmaz ve sinema

Sinemacı dostlarımız, işletmecilerden çok rahatsızlardı. Zaten vergilerden, şundan bundan bidayetinden beri şikâyet ediyorlardı. Bu nedenle çok sayıda yapımcı, yönetmen ve oyuncu arkadaşımız bundan...

Sinemacı dostlarımız, işletmecilerden çok rahatsızlardı. Zaten vergilerden, şundan bundan bidayetinden beri şikâyet ediyorlardı.
Bu nedenle çok sayıda yapımcı, yönetmen ve oyuncu arkadaşımız bundan 4 yıl evvel, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Erdoğan'la bir araya gelmişti.
İçlerinde Şahan Gökbakar da vardı, BKM deyince akla gelen Necati Akpınar da!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "krizi" çözmesini istiyorlardı.
Kriz mi?
Türkiye genelinde 3 bine yakın sinema salonunun yaklaşık üçte birine sahip işletmeciler ile film yapımcıları arasındaydı.
"Pasta" da az değildi hani; Türk sinema sektörünün yıllık hasılatı (2019 itibarıyla) 1 milyara yaklaşmıştı.
Yapımcılar bilet hasılatından kendilerine düşen payın artmadığını savlıyorlar, salon işletmecilerinin patlamış mısır ve içeceğin ücretini sinemaseverlerden alıp biletin esas payını düşük tuttuklarını dile getiriyorlardı.
Hülasa, yapımcı dostlarımız kazançlarını yeterli bulmuyorlar, daha çok pay istiyorlardı.
"Sanat filmi" yapan arkadaşlarımız mı?
Onların gişeden umutları zaten yoktu. Ödüllerle (ve olursa kimi festivallerden...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aday olması artık zor 24 Ocak 2023 | 2.865 Okunma O solcular bu sinemacıları görseydi 21 Ocak 2023 | 320 Okunma Şahan, Ata, Yılmaz ve sinema 19 Ocak 2023 | 754 Okunma Canım muhaliflerimle baş başa 18 Ocak 2023 | 968 Okunma Ruh gibidir geri dönmez 17 Ocak 2023 | 448 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar