Ne yapmalı?

Amerikan düşünür Dewey, siyaset mefhumunu genel itibarıyla "sermayenin menfaatlerinin yansımasından ibaret" görmüş ve şöyle söylemişti: "Siyaset, sermayenin toplum üzerine yansıyan gölgesi olarak...

Amerikan düşünür Dewey, siyaset mefhumunu genel itibarıyla "sermayenin menfaatlerinin yansımasından ibaret" görmüş ve şöyle söylemişti:
"Siyaset, sermayenin toplum üzerine yansıyan gölgesi olarak kaldığı sürece, gölgenin zayıflatılması esas olanı değiştirmeyecektir."
Dewey'nin bahsettiği siyaset mefhumu, Sanayi Devrimi sürecinde Avrupa'da doğan, zirvesine ise geçtiğimiz yüzyılın ortasında ABD'de ulaşan, ABD'nin küresel hâkimiyetiyle birlikte ise dikta rejimine dönüşen "serbest piyasa" düzeniydi.
Evet, yanlış duymadınız, "serbest piyasa düzeni!"
Bu düzeni adamakıllı fehmedebilmek için "serbest piyasanın" nasıl işlediğini yerel ölçekten önce küresel ölçekte değerlendirmek gerekiyor.

*** Elon Musk, Çinli elektrikli araç...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyük itiraf 20 Temmuz 2024 | 639 Okunma Normalleşmek acayip anormal 18 Temmuz 2024 | 548 Okunma Trump suikastı ilk ‘ürününü’ verdi 17 Temmuz 2024 | 898 Okunma Vay hâllerine! 16 Temmuz 2024 | 1.330 Okunma Özgür Özel yine şaşırttı 13 Temmuz 2024 | 975 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar