Yapay zekayı bu filmlerden izleyin

Artık sadece teknoloji gündemi izleyenler değil, dünya siyasi haber gündemini izleyenler de yapay zeka kavramının gelecek yıllarımızın en önemli kavramlarından biri olduğunun farkında. İzlediğimiz bilim kurgu...

Artık sadece teknoloji gündemi izleyenler değil, dünya siyasi haber gündemini izleyenler de yapay zeka kavramının gelecek yıllarımızın en önemli kavramlarından biri olduğunun farkında. İzlediğimiz bilim kurgu filmlerinden midir yoksa biz insanoğlunun bitmek bilmeyen kontrolü hep elinde tutma güdüsünden midir çoğumuzu ürkütüyor bu fikir.
Tabii ki temelde bir sabah makinelerin kontrolü ele geçirip hepimizi kolonileştirdiği bir dünyaya uyanma korkusu var.
Ancak yapay zekanın nasıl çalıştığı, hangi alanlarda dominant olabileceği gibi kavramları anlamak da biraz zorlayıcı. Sağolsun ABD’nin yeni nesil Steve Jobs’u Elon Musk yaptığı yapay zekanın insanlık için çok ciddi tehlike olduğunu belirttiği açıklama korkularımızın tavan yapmasına neden oldu.
Eğer bu kavrama kafa yoruyorsanız ve bu pazar şahane filmler izlemek isterseniz size dört farklı zevke yönelik yapay zeka filmleri önermek istiyorum.
1- A.I: Steven Spielberg’in kariyerinin en iyi filmlerinden biridir. Yapay zeka adını taşıyan film 2001 yılında yönetmenin vizyonunun genişliği konusunda da fikir vermektedir. Yapay zekaya sahip bir robot çocuğun hikayesini çaktırmadan Pinokyo’ya da uğrayarak bir destan gibi anlatır. Aile ile seyredilebilecek bir bilim kurgu klasiğidir.
2- Terminator serisi: Kişisel favorim tabi ki 1984 yapımı James Cameron’un ilk çektiği filmdir. Ama konu ile ilgili daha güncel (Ve tabi filmin tarzı gereği seçtiği abartılı görsel bir dil içeren) versiyon Terminator Genesys’i seçebilirsiniz. Film bittiğinde yapay zeka denilince kapı arkasına saklanmak garanti!
3- Ex- Machina: Eğer konu ile ilgili çok güncel teorilere erişmek ve bunu da biraz sanatsal tarafı kuvvetli bir filmle yapmak isterseniz İngiliz yapımı 2015 film en iyi seçenek. Alex Garland’ın yazıp yönettiği film sade ama çok güçlü görsel efektleri (En iyi görsel efekt Oscar’ı var) ve yapay zeka meselesini çok net anlattığı cümleleri ile uzun zamandır en çok etkilendiğim bilim kurgu filmi olmuştu kendisi....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nintendo kartondan oyuncaklarla geliyor 05 Şubat 2018 | 101 Okunma Otomobilde abonelik dönemi başlıyor! 29 Ocak 2018 | 337 Okunma Bu robota sarılınca hemen uyuyacaksınız 08 Ocak 2018 | 93 Okunma Teknoloji nereye gider? 31 Aralık 2017 | 58 Okunma Mars yörüngesine Tesla fırlatıyor! 25 Aralık 2017 | 158 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar