Facebook internetine adım adım

İnternet bağlantısı sıkıntılı olan bölgelere gökyüzünden ücretsiz internet hizmeti sunmak amacıyla geliştirdiği Aquila projesinde ikinci denemesini gerçekleştirdi.  Enerjisini güneşten...

İnternet bağlantısı sıkıntılı olan bölgelere gökyüzünden ücretsiz internet hizmeti sunmak amacıyla geliştirdiği Aquila projesinde ikinci denemesini gerçekleştirdi.  Enerjisini güneşten alıp günlerce gökyüzünde salınması planlanan ilginç görünümlü drone uçak Aquila 42 metre kanat açıklığı ile hayli ilginç bir görünüm sergiliyor. İlk denemesinde tatsızlıklar yaşayan insansız hava aracı, bu kez gökyüzünde 1 saat 46 dakika kalmayı başardı. Bu ilk başarılı denemesinde 1 km yüksekliğe çıkmayı başaran araç henüz firmanın hedeflediği 18 km üstü hedefe çok uzak olsa da bu bedava internet için çok önemli bir adım. Tabi Facebook bunu yaparken Çinliler de boş durmuyor.

Çinliler de geçen hafta 20 km üzerine güneş enerjisi ile uçan bir insansız hava aracı çıkartmayı başardıklarını açıkladılar. Belli ki yeni dönemde tepemizde güneş enerjili insansız hava araçlarının uçup kiminin iyi niyetle kiminin asla öğrenemeyeceğimiz nedenlerle bu yarışa katıldığını göreceğiz. Facebook'un bu girişimi bir yandan çok masum gibi görünse de hem söz konusu internet hizmetinin şirkete nasıl bir katkı sağlayacağı sorusunun cevapsız kalması hem de hizmetin sunulduğu bölgelerdeki siyasi durumun bu hizmete izin verip vermeyeceği soru işaretleri ile dolu.

VE ROBOT BARMEN İŞBAŞINDA

Kimilerini çok korkutuyorlar, kimileri içinse onlarla iletişime geçmek çok eğlenceli. Ama korksak da sevsek de hatta en önemlisi işimizi onlara kaybetme tehlikesi yaşayacak olsak da robot teknolojileri her gün bir mevzi daha kazanmaya devam ediyor. Bu alandaki en ilginç gelişmelerden biri hiç beklemediğimiz bir yerde, Las Vegas'ta yaşandı. Vegas, Casino sektöründe otomasyon konusunda çok yol almış olsa da bunu ilk kez görüyoruz. Vegas'taki Planet Hollywood ilk robot barmenini işe aldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nintendo kartondan oyuncaklarla geliyor 05 Şubat 2018 | 97 Okunma Otomobilde abonelik dönemi başlıyor! 29 Ocak 2018 | 336 Okunma Bu robota sarılınca hemen uyuyacaksınız 08 Ocak 2018 | 92 Okunma Teknoloji nereye gider? 31 Aralık 2017 | 57 Okunma Mars yörüngesine Tesla fırlatıyor! 25 Aralık 2017 | 158 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar