Disney ve Apple Netflix olma yolunda

Geçtiğimiz hafta teknoloji ve eğlencenin devleri çok ilginç haberlerle dünya basınını meşgul ettiler. Biz ne yazık ki organik hoşaf gibi tuhaf işlerle meşgul olduğumuzdan farkında bile değiliz...

Geçtiğimiz hafta teknoloji ve eğlencenin devleri çok ilginç haberlerle dünya basınını meşgul ettiler. Biz ne yazık ki organik hoşaf gibi tuhaf işlerle meşgul olduğumuzdan farkında bile değiliz dünyanın ne yöne evrildiğinin. Üstelik işin acıklı tarafı biz de bu trende kendimize yer bulabilirdik bu kez.
Bu köşeden defalarca yazdım, kişisel olarak da yakından ilgileniyorum “Streaming” yani çevrimiçi medya yayını işiyle.
Şu an tam farkında değiliz ama televizyon izleme alışkanlıklarımız ve yöntemlerimiz birkaç yıl içinde tamamen değişecek. Hayatımıza yeni giren teknolojileri erken “evlat edinen” biri olarak benim izleme alışkanlıklarım değişti bile. Daha önce yazdığım gibi artık Digiturk üyeliğimi bitirmeyi veya en azından paketlerimi ciddi ölçüde değiştirmeyi düşünüyorum bile.

KENDİ KANALINI KURACAK

Geçtiğimiz hafta iki dev Disney ve Apple önemli iki adım attı.
Disney’in adımı daha net ve kesindi. Disney, yılsonu itibarıyla Netflix’te yayınlanmakta olan içeriğini geri çektiğini açıkladı. Ardından da 2019 yılından itibaren kendi kanalını kurup iki ayrı plan dahilinde yayına başlayacak. Bunun, en azından kısa vadede ABD için yayıncılığın tarz değiştirmesini ve kablolu platformları tehdit edeceği bir gerçek. Apple ise zaten Apple Tv isimli ürünüyle insanları bu servisleri sorunsuzca ve tek bir cihazdan müthiş bir arayüzle takip etme imkânı verdiği için oyunda erken yer aldı. Ama geçen hafta sessiz sedasız attığı bir adım beni onun da kendi içeriğini üretme aşamasına gelebileceğini düşündürdü. Apple geçtiğimiz hafta James Corden’in televizyonda yayınlanan Late Night Show içinde yaptığı ve ünlü birini otomobile atıp sohbet ettiği formatı özel bir seriye dönüştürerek Apple Müzik içinde yayınladı. Bu içerik önceki gece Türkçe altyazılı olarak bizim için de yayınlandı. Çok ciddi bir bütçe ile çekilmiş olan ve ilk konuğun Will Smith olduğu ilk bölüm belki Corden’in en iyi içeriklerinden biri değildi ama bu adım bana gelecek için Apple’ın başka şeyler düşündüğünün sinyalini verdi.
Üstelik Apple Tv ile ciddi bir donanım üstünlüğü de mevcut. Bize gelince, iktidar reyting sistemini kendi amaç ve yaşam tarzı bakışına göre şekillendirmeden önce içerik üretiminde yani dizi sektöründe bırakın bölgemizi, dünyanın hiç ummadığımız köşeleri için bile parlayan bir yıldızdık. Hatta bir ülke için en önemli şeylerden biri olmuş ve diziler müthiş bir ihracat kalemine dönüşmüştü. Yani bugün çevrimiçi yayın yapacak platformlara içerik satan gözde bir ülke olacaktık.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nintendo kartondan oyuncaklarla geliyor 05 Şubat 2018 | 93 Okunma Otomobilde abonelik dönemi başlıyor! 29 Ocak 2018 | 334 Okunma Bu robota sarılınca hemen uyuyacaksınız 08 Ocak 2018 | 90 Okunma Teknoloji nereye gider? 31 Aralık 2017 | 56 Okunma Mars yörüngesine Tesla fırlatıyor! 25 Aralık 2017 | 157 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar