CHP’de aday sancısı!

CHP, 31 Mart için, 1.319 belediye başkan adayı gösterecekken henüz bu sayının yarısı bile olmayan 628 aday açıklamış bulunuyor. Oysa mevzuat gereği aday isimleri, 19 Şubat’ta kesinleşmiş olacaktır....

CHP, 31 Mart için, 1.319 belediye başkan adayı gösterecekken henüz bu sayının yarısı bile olmayan 628 aday açıklamış bulunuyor.
Oysa mevzuat gereği aday isimleri, 19 Şubat’ta kesinleşmiş olacaktır. Uyulması mecburi süreye bir aydan az bir zaman kaldığı hâlde aday tespit ve ilan süresi uzadı diye ana muhalefet partisinde hoşnutsuzluklar yaşanmaktadır.
Bu hoşnutsuzluğu en sert şekilde Mustafa Sarıgül, kamuoyu ile paylaştı. Sn. Sarıgül, uzun yıllar Şişli Belediye Başkanlığı yapmış bir isimdir. Bu dönem bir kere daha CHP’den Şişli adayı olma arzusunu gösterdi. Ancak malum gecikme sebebiyle adaylığı bir türlü netlik kazanmadı. O da bunun üzerine tepkili olduğunu bilhassa dile getirerek partisinden istifa ettiğini açıkladı.
Denildiğine göre genel merkez, Sarıgül’e Şişli’yi vermekten yana değilmiş. Kâğıthane, Eyüpsultan, Fatih kazalarından birini seçmesi teklif edilmiş, hissettirilmiş ve teklif edilecekmiş. Tabii tecrübeli bir politikacı olan Mustafa Sarıgül’ün bu tavrı, harcanma olarak görmemesi mümkün değil. İsmi ya açıklanmayacak veya seçilemeyeceği bir yere konacakken o da kalkıp bekleneni yaparak istifa etti. Ancak Sn. Sarıgül, istifa ederken Şişli’den seçime dâhil olacağını da açıkladı. Açıkça görülmekte ki daha evvel de birkaç kere kullandığı yoldan giderek DSP’den seçime girerek belediye meclis üyeliklerinden de kazanmak istemektedir?
Peki; bunun sandığa aksi ne olur?
Eğer; genel merkez, Sarıgül’ü aday garantisi vererek istifadan caydırmazsa CHP oyları veya diğer bir söyleyişle Millet İttifakı, Şişli’de bölünecektir. Bu bölünme de AK Parti yani Cumhur İttifakı’na yarar. Karşı yakadaki bölünme, çok yüksek ihtimalle AK Parti’yi işbaşına getirir.
CHP’deki sancı, sadece Şişli’de değil. Her ne kadar biz “İzmir, bu defa sürpriz yapabilir” desek de neredeyse herkes, CHP için kesin gördüğü hâlde Ege’nin incisi de bir belirsizliğe sürüklendi. Burada tam da yeni aday açıklanacakken mevcut başkan Aziz Kocaoğlu, Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşerek “Beni de değerlendirin!” dedi. 2004’ten beri bu makamda olan Sn. Kocaoğlu, birkaç ay evvel artık aday olmayacağını ilan etmiş olduğu için böyle diyordu.
Aziz Kocaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu karşısında Muharrem İnce’ye yakın isimdir. Sn. Kılıçdaroğlu, Sn. Kocaoğlu’nu yeniden aday yaparak hem İzmir’de istemediği kimselerin yolunu kesmek ve hem de Sn. İnce’nin etrafını boşaltma taktiğini güder mi?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SÖZ BORCU 22 Şubat 2019 | 37 Okunma CHP'nin elit çıkmazı 21 Şubat 2019 | 4.106 Okunma Teneke madalya 20 Şubat 2019 | 47 Okunma O isim, hayatımızdan çıkmalı 19 Şubat 2019 | 199 Okunma Üsküp Diyarbakır hattı! 18 Şubat 2019 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI