Karabağ'daki işgal artık son bulmalıdır!

Ermenistan dün sabaha karşı işgal altındaki Karabağ bölgesinde sivillerin bulunduğu alanlarda saldırılar düzenledi. Ardından tüm cephe hattında Azerbaycan'ın karşı operasyonları başladı.

Ermenistan dün sabaha karşı işgal altındaki Karabağ bölgesinde sivillerin bulunduğu alanlarda saldırılar düzenledi. Ardından tüm cephe hattında Azerbaycan’ın karşı operasyonları başladı. Sıkıyönetim ve bazı illerle savaş hali ilan edildi. Aslında bu durum çok da sürpriz olmadı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev bir süredir Ermenistan’ın yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu vurguluyordu. BM’deki konuşmasında kimi ülkelerin Ermenistan’a silah vererek barış ve istikrarı baltaladığını söyledi. Cephe savaşına adım adım yaklaşılıyordu.

Dün yeniden gündeme oturan Karabağ sorunu Dağlık Karabağ ile onun çevresindeki 7 rayona (idari bölge) ilişkin bir sorundur. Yaklaşık 4.400 kilometrekare büyüklüğündeki Dağlık Karabağ dışındaki birimlerde sivil yerleşim çok sınırlıdır. Geçtiğimiz Mart ayında Dağlık Karabağ’da sözde cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmış ve yemin töreni sırasında parlamento merkezinin tarihi Şuşa şehrine taşınması konuşulmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhuriyet sadece bir isimden ibaret değil! 29 Ekim 2020 | 37 Okunma Atatürk'ün bu öngörüsü yıllar sonra gerçekleşiyor mu? 27 Ekim 2020 | 706 Okunma Demokrasi adasında yeniden Başkanlık sistemi tartışmaları… 26 Ekim 2020 | 200 Okunma NATO Karabağ konusunda bu detayı görmezden geliyor! 25 Ekim 2020 | 548 Okunma İran'da Karabağ etkisi ve kaçınılmaz yüzleşme! 23 Ekim 2020 | 768 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar