Diyanet ateist gence karşı

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), 2019 yılı faaliyetleri arasında, Ateizm, Deizm, Agnostisizm konularında gençlere yönelik yayın yapmayı planlıyormuş. Kolay gelsin. Bu gençlerin donanımsızı...

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), 2019 yılı faaliyetleri arasında, Ateizm, Deizm, Agnostisizm konularında gençlere yönelik yayın yapmayı planlıyormuş. Kolay gelsin. Bu gençlerin donanımsızı olmaz ama donanımlı bir Ateist, Deist ya da Agnostik gençle bizzat Diyanet İşleri Başkanı’nın karşılaşmasını dilerim. Doğduğuna pişman olur. Bu gencin ilk tepkisi, “Sana ne be kardeşim, Tanrı benim böyle olmamı istemiş. Tanrı’nın iradesine karşı mı çıkıyorsun, isteseydi beni Hıristiyan bile yapardı” olmaz mı?
Eski DİB Başkanı koskoca Süleymen Ateş bile “İnsan, korunmak için tedbirini alır, elinden geleni yapar ama Allah’ın takdir ettiği şeyi de kimse önleyemez. Allah ne takdir etmişse, ne kadar yaşamasını dilemişse öyle olur” demiyor mu?

***

Bu gençler canavar gibi okumuş çocuklardır. Erdoğan Aydın’ın İslamiyetin Ekonomi Politiği (Kırmızı Yayınları, 2008) adlı kitabını mutlaka okumuşlardır. Şu alıntısını yaptığımız sayfadan (s. 85) sorular sorarlarsa apışıp kalmaz mı İslam misyonerleri?
“Ancak burada asıl işaret etmek istediğimiz şey, bizzat İslami teorinin sınıfsal ayrımı meşru, tanrısal ve kader olarak gördüğü gerçeğidir. Öyle ki bu gerçeği reddetmek, Kuran’da, ‘Allah’ın nimetini inkâr etmek’ (Nahl: 71) olarak nitelendirilmektedir.”

***

- “Allah rızk hakkında bir kısmınızı bir kısmınızdan üstün kıldı. Kendilerine fazla rızk verilenler ellerinin (emirlerinin) altındakilere rızklarını, kendilerine eşit olacak ölçüde çevirip verici değillerdir.” (Nahl: 71)
- “... Mülkiyetiniz altında bulunan kölelerin size verdiğimiz rızklarda ortaklarınız olup, sizinle ortak paya sahip olmalarına razı olur [musunuz?]” (Rum: 28)
- “... Size verdiği (nimetler) hususunda sizi imtihana çekmek için kiminizi kiminizden derecelerle üstün kılan O’dur.” (En’am: 165)

***

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni asabiyet dönemi 15 Şubat 2019 | 51 Okunma Hal ve gidiş dersleri 12 Şubat 2019 | 3.243 Okunma Müslüman dünyası neden geri kaldı? 10 Şubat 2019 | 506 Okunma İslamcılar hâlâ mazlum ve mağdur 08 Şubat 2019 | 267 Okunma İnsaf, sağduyu ve gerçek saygısı 05 Şubat 2019 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI