Kaptan Rackete, Salvini ve mültecileri istemeyen Avrupa

Akdeniz’de yaşamlarını tehlikeye atarak Avrupa kıtasına ulaşmak isteyen mülteciler nedeniyle konuya yönelik hassasiyetin artması güzel.

Hatta insanların tekrardan mülteciler için miting yapmaları ve mültecileri savunmaları beni çok mutlu ediyor. 

Akdeniz’de yaşam savaşı veren mültecileri kurtarmak için devriye gezen Almanya bandıralı sivil toplum gemisi “Sea-Watch” Alman kaptanı Carola Rackete benim de “kahramanım”. Her an batmak üzere olan şişme botlarda çaresizlik içinde bekleyen mültecileri kurtaran bu genç kadın gerçekten filmlere konu olacak bir cesaretle işini yapmakta. Libya hücumbotlarının, İtalyan sahil koruma gemilerinin ve Malta sahil korumasının her türlü tehlikeli engelleme çabalarına rağmen kaptan Rackete insanları kurtarıyor ve onları Avrupa’da bir limana teslim etmeden “pes” etmiyor. Son olarak iki hafta önce kurtardığı 40 mülteciyi tüm engelleri aşarak ve tehditlere boyun eğmeyerek İtalya’nın Lampedusa limanına getirdi. Orada göz altına alındı. Geçen hafta salı günü tekrar serbest bırakıldı. Hakkında soruşturmalar devam ediyor. 

Kaptan Rackete sayesinde en başta Almanya kamuoyu ve ardından Avrupa kamuoyu tekrardan mülteciler konusu ile ilgilenmeye başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AVRUPA'NIN DESTEKLEMESİ GEREKEN "BARIŞ PINARI HAREKATI" 11 Ekim 2019 | 72 Okunma AMERİKALI PROVOKATÖRLER EN BAŞTA ABD'YE ZARAR VERİYORLAR 09 Ekim 2019 | 33 Okunma Avusturya'da seçmenler muhafazakar hükümet istiyor 02 Ekim 2019 | 22 Okunma TÜRKİYE'NİN ONURU: ARA GÜLER 28 Eylül 2019 | 49 Okunma ALMANYA'DA SPD'NİN GELECEĞİ HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR 21 Eylül 2019 | 45 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar