Kaptan Rackete, Salvini ve mültecileri istemeyen Avrupa

Akdeniz’de yaşamlarını tehlikeye atarak Avrupa kıtasına ulaşmak isteyen mülteciler nedeniyle konuya yönelik hassasiyetin artması güzel.

Hatta insanların tekrardan mülteciler için miting yapmaları ve mültecileri savunmaları beni çok mutlu ediyor. 

Akdeniz’de yaşam savaşı veren mültecileri kurtarmak için devriye gezen Almanya bandıralı sivil toplum gemisi “Sea-Watch” Alman kaptanı Carola Rackete benim de “kahramanım”. Her an batmak üzere olan şişme botlarda çaresizlik içinde bekleyen mültecileri kurtaran bu genç kadın gerçekten filmlere konu olacak bir cesaretle işini yapmakta. Libya hücumbotlarının, İtalyan sahil koruma gemilerinin ve Malta sahil korumasının her türlü tehlikeli engelleme çabalarına rağmen kaptan Rackete insanları kurtarıyor ve onları Avrupa’da bir limana teslim etmeden “pes” etmiyor. Son olarak iki hafta önce kurtardığı 40 mülteciyi tüm engelleri aşarak ve tehditlere boyun eğmeyerek İtalya’nın Lampedusa limanına getirdi. Orada göz altına alındı. Geçen hafta salı günü tekrar serbest bırakıldı. Hakkında soruşturmalar devam ediyor. 

Kaptan Rackete sayesinde en başta Almanya kamuoyu ve ardından Avrupa kamuoyu tekrardan mülteciler konusu ile ilgilenmeye başladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"15 TEMMUZ" VE AVRUPA'NIN "ÇİFTE STANDARDI" 17 Temmuz 2019 | 7 Okunma Bir Alman, bir Fransız, bir Belçikalı ve bir İtalyan "eski tas- eski hamam" 12 Temmuz 2019 | 80 Okunma Kaptan Rackete, Salvini ve mültecileri istemeyen Avrupa 10 Temmuz 2019 | 44 Okunma Liderlerin Avrupası ve yeni yüzler 05 Temmuz 2019 | 27 Okunma Libya'da teröre izin verilmemeli 03 Temmuz 2019 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar