Peygamberlik makamı aklın üstündedir

"Her şey akıl ile anlaşılabilseydi, peygamberler gönderilmezdi!.." Sual: Peygamber olmadan, akıl ile her şeyi anlamak mümkün değil midir?

"Her şey akıl ile anlaşılabilseydi, peygamberler gönderilmezdi!.."
 
Sual: Peygamber olmadan, akıl ile her şeyi anlamak mümkün değil midir?

Cevap: Konuyla alakalı olarak İmâm-ı Rabbânî hazretleri, Mektûbât kitabında buyuruyor ki:

“Peygamberlik makamı aklın ve düşüncenin dışındadır, üstündedir. Aklın eremeyeceği, anlayamıyacağı çok şeyler vardır ki, bunlar Peygamberlik makamında anlaşılır. Her şey akıl ile anlaşılabilseydi, peygamberler gönderilmezdi. Ahiret azapları, Peygamberler göndererek bildirilmezdi. İsrâ sûresinin 15. âyetinde meâlen; (Biz, Peygamber göndererek bildirmeden önce, azap yapıcı değiliz) buyuruldu. Akıl çok şeyi anlar. Fakat, her şeyi anlayamaz. Anlaması da, kusursuz değildir. Çok şeyleri, peygamberler bildirdikten sonra anlamaktadır. Peygamberlerin gelmesi ile, insanların özür ve bahane yapmaları önlenmiştir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Besmelesiz kesilen hayvanın eti 09 Aralık 2021 | 116 Okunma İtikadı bozuk olan, cehenneme gider 08 Aralık 2021 | 239 Okunma İbadetlerin, önemine göre dereceleri 07 Aralık 2021 | 105 Okunma İnsanlardan yiyecek, giyecek istemek 06 Aralık 2021 | 182 Okunma Namaz, ibadet-i bedeniyyedir 05 Aralık 2021 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar