Namaz, dua etmek mi demektir?

"Salât" kelimesi, her gün beş vakitte, herkesin bildiği şekilde kılınan namazdır. Sual: Bazı kimseler, "Kur’ânda namaz, salat kelimesiyle bildirilmiştir. Salat kelimesi de dua etmek demektir, dua edince namaz yerine geliyor" diyorlar. Bunun gerçekle bir alakası var mıdır?

Cevap: Bu konuda Dürr-i yektâ şerhinde deniyor ki:
“Kur’ân-ı kerimin birçok yerinde emrolunan salât kelimesi, her gün beş vakitte, herkesin bildiği şekilde kılınan namazdır. Bu salâtın, hususi hareketleri yapmak ve hususi şeyleri okumak olduğu, Peygamber efendimiz tarafından bildirilmiş, kendisi de böyle kılmış olduğunu, Eshâb-ı kiram, Tâbiîne, onlar da, Tebei tâbiîne bildirmişler, her asırda bulunan âlimlerin haberleri, tevâtür ile bizlere kadar gelmiştir. Tevâtür, bir haberin ağızdan ağıza yayılması demektir. Bu tevâtür haberleri, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitapları ile, bütün dünyaya yayılmıştır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Regâib gecesine farklı anlam vermek 28 Şubat 2020 | 195 Okunma Regâib gecesi, kandili 27 Şubat 2020 | 279 Okunma Receb ayında hareketsiz kalanlar 26 Şubat 2020 | 190 Okunma Receb ayına saygının neticesi 25 Şubat 2020 | 182 Okunma Mübarek üç aylar 24 Şubat 2020 | 194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar