Mevlid okumak ibadettir

Her müminin, Resulullah Efendimizi çok sevmesi lazımdır. Sual: Mevlid okunmasına, çeşitli bahanelerle karşı çıkanlar oluyor. Mevlid okumak, Peygamberimizin hatırlanması, anılması sebebiyle bir ibadet değil midir?

Her müminin, Resulullah Efendimizi çok sevmesi lazımdır.
 
Sual: Mevlid okunmasına, çeşitli bahanelerle karşı çıkanlar oluyor. Mevlid okumak, Peygamberimizin hatırlanması, anılması sebebiyle bir ibadet değil midir?

Cevap: Mevlid okumak demek, Resulullah Efendimizin dünyaya gelişini, miracını ve hayatını anlatmak, Onu hatırlatmak, Onu övmek demektir. Her müminin, Resulullah Efendimizi çok sevmesi lazımdır. Hadis-i şerifte;

(Bir kimse, beni çocuğundan, babasından ve herkesten daha çok sevmedikçe, iman etmiş olmaz) buyuruldu. Yani imanı olgun olmaz. Allahü teâlâyı sevenin, Onun Resulünü de sevmesi vaciptir.

Resulullah efendimizi çok seven, Onu çok anar, çok söyler, çok över. Deylemînin bildirdiği hadis-i şerifte;

(Bir şeyi çok seven, onu çok anar) buyuruldu. Resulullah Efendimizi çok sevmenin lazım olduğunu bütün İslam âlimleri uzun yazmışlardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmama uymanın doğru olması için 25 Kasım 2020 | 0 Okunma Farz ile vacip arasındaki fark 24 Kasım 2020 | 0 Okunma Abdest alırken okunan dualar 23 Kasım 2020 | 0 Okunma Kalplerin kararmasının sebebi 22 Kasım 2020 | 0 Okunma Dehri ve deistler de kâfirdir! 21 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum