İlk asırlarda mezhep var mıydı?

Turkiye Gazetesi Yazarı Osman Ünlü'nün bugünkü (13.05.2022)''İlk asırlarda mezhep var mıydı?'' başlıklı yazısı.

Eshâb-ı kiramın her biri müctehid, derin âlim, mezhep imamı idi. Her biri kendi mezhebinde idi.

Sual: İngilizlerin Arabistan'da kurmuş oldukları bozuk fırkadaki Vehhabiler ve onların kitaplarını okuyanlar; “Mezhepler ikinci asırda meydana çıktı. Eshâb ve Tâbiin, hangi mezhepte idi?” diyorlar. Gerçekten böyle midir ve bunlara nasıl bir cevap vermelidir?
Cevap: Mezhep, gidilen yol demektir. Mezhep imamı demek ise, Kur'ân-ı kerim ve hadis-i şeriflerde açıkça bildirilmiş olan din bilgilerini, Eshâb-ı kiramdan işiterek toplayan, kitaba geçiren büyük âlim demektir. Açıkça bildirilmemiş olan bilgileri de, açık bildirilmiş olanlara benzeterek meydana çıkarmışlardır. Hadîkada deniyor ki:
“Bilinen dört mezhep imamı zamanında, başka mezhep imamları da vardı. Bunların da mezhepleri vardı. Fakat, bunların mezheplerinde olanlar azala azala bugün hiç kalmadı.”
Eshâb-ı kiramın her biri...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmanı gideren söz söyleyince... 16 Mayıs 2022 | 163 Okunma Peygamber efendimizi sevenler... 15 Mayıs 2022 | 84 Okunma Allahü teâlâya isyan, iki türlüdür 14 Mayıs 2022 | 117 Okunma İlk asırlarda mezhep var mıydı? 13 Mayıs 2022 | 494 Okunma İnsanlardan utanarak günahı terk etmek! 12 Mayıs 2022 | 144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar