Göremediklerimiz yok değildir

His organlarımız olmasaydı, hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı!.. Sual: Ben görmediğim şeylerin varlığını kabul etmem, inanmam diyen kimseye nasıl cevap verilebilir? Cevap: Etrafımızı beş duyu organımız ile tanıyoruz.

His organlarımız olmasaydı, hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı!..
 
Sual: Ben görmediğim şeylerin varlığını kabul etmem, inanmam diyen kimseye nasıl cevap verilebilir?
Cevap: Etrafımızı beş duygu organımız ile tanıyoruz. His organlarımız olmasaydı, hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı. Kendimizi bile bilemeyecektik. Yürüyemeyecek, bir şey yapamayacak, yaşayamayacaktık. Ruhumuza tatlı gelen güzellikleri göremeyecek, güzel sesleri duyamayacak, onları sevemeyecektik. Allahü teâlâya yalnız duygu organlarımız için, durmadan şükretsek, şükrünü ödemiş olamayız.

Duygu organlarımıza etki eden her şeye varlık veya mevcut diyoruz. Kum, su, güneş birer mevcuttur. Çünkü, bunları görüyoruz. Ses, bir mevcuttur, çünkü, işitiyoruz. Hava, bir mevcuttur, çünkü, elimizi açıp yelpaze gibi sallayınca, havanın elimize çarptığını duyuyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslamiyeti yok etmek isteyenler 22 Ekim 2020 | 38 Okunma Camiye gitmeye mâni olan özürler 21 Ekim 2020 | 190 Okunma Hayat, müşterek midir? 20 Ekim 2020 | 83 Okunma Kura çekerek pay etmek 19 Ekim 2020 | 123 Okunma İsa aleyhisselam ölmedi 18 Ekim 2020 | 776 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar