Gıybet etmemeli, edene de mâni olmalı

Gıybet ve iftira söylemek, büyük günah olduğu gibi, bunları dinlemek de haramdır. Sual: İnsanlarda var olan hata ve kusurları, onların ardından söylemekte, başkalarına bunları anlatmakta dinimiz...

Gıybet ve iftira söylemek, büyük günah olduğu gibi, bunları dinlemek de haramdır.
Sual: İnsanlarda var olan hata ve kusurları, onların ardından söylemekte, başkalarına bunları anlatmakta dinimiz açısından bir mahzuru var mıdır?
Cevap: Gıybet, bir Müslümanın veya gayr-i müslimin gizli bir kusurunu, arkasından söylemektir. Gıybet etmek haramdır, büyük günahlardandır. Bir kimseyi kötülemek gıybet olur. Gıybet ve iftira söylemek, büyük günah olduğu gibi, bunları dinlemek de haramdır.
Gıybet, insanın sevaplarının azalmasına, başkasının günahlarının kendisine verilmesine sebep olur. Bunları, her zaman düşünmek, insanın gıybet etmesine mâni olur. Gıybet, üç türlüdür:
Birincisinde, ben gıybet etmedim, onda bulunan şeyi söyledim, der. Böyle söylemek, küfür olur. Çünkü, harama, helal demiş olur.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbadetler, cennete gitmek için midir? 04 Aralık 2021 | 14 Okunma Allahü teâlâ için darılmak 03 Aralık 2021 | 182 Okunma İnsan için "yarattı" demek! 02 Aralık 2021 | 283 Okunma Bozuk itikat, küfür müdür? 01 Aralık 2021 | 176 Okunma İnsan hasta olmamaya dikkat etmelidir 30 Kasım 2021 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar