ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ton balığı mı protein tozu mu?

Soru sıkı bir egzersiz programı ile kas yapma çabasına giren genç bir okurdan geliyor ama vereceğim yanıt sadece egzersiz ve kas yapma tutkunlarını değil, çocuk büyüten anne babaları da ilgilendiriyor .

Osman Müftüoğlu
Osman Müftüoğlu Hürriyet Gazetesi
14 Ağustos 2018 | 521

Soru sıkı bir egzersiz programı ile kas yapma çabasına giren genç bir okurdan geliyor ama vereceğim yanıt sadece egzersiz ve kas yapma tutkunlarını değil, çocuk büyüten anne babaları da ilgilendiriyor.

 Nedeni şu: Balık tüketimimiz yetersiz. Oysa balık mükemmel bir besin. Bu sadece sağlık dostu mucize yağlar, omega-3’lerden (DHA ve EPA) zengin oluşuna da bağlı değil. Balık adeta bir “tam besin” ya da bir “süper gıda”. Ne var ki üç yanı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamamıza rağmen kişi başına balık tüketimi rakamlarımız hâlâ içler acısı durumda. Mutfaklarımıza daha sık ve çok balık girmeli. Okurun bu güzel sorusunu sizin için özetledim.

Balık sadece güçlü bir omega-3 kaynağı değil. Balıklar aynı zamanda harika bir protein deposu. Üstelik elzem amino asitleri içeren sindirimi kolay bir protein kaynağı.
Okurumuzun sorduğu ton balığı da bunlardan biri, hatta en önemlisi.
Ton balığının 100 gramında 25 gram kadar protein var. Bu miktar bazı ton balığı türlerinde 27-28 grama çıkabiliyor. Dolayısıyla 100 gr ton balığı konservesi veya ızgara ton balığı tüketen biri günlük protein ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini (yarısını) karşılama şansı buluyor.
Üstelik yanında bol omega-3, bol B grubu vitamin, bol potasyum, demir ve selenyum kazanma şansı da yakalıyor. Peynir altı suyundan üretilen protein tozlarına gelince...
Ek protein ihtiyacı için doğal yollar dururken bu gibi hazır ürünleri tavsiye etmem. Üstelik peynir altı tozunda sadece protein var. Vitamin, mineral veya omega-3 gibi faydalı diğer besinsel unsurlar yok.
Kısacası “ton balığı mı, protein tozu mu?” sorusuna yanıtım net ve açıktır: Ton balığı...

Fruktozun fazlası sağlığa zararlı

Bedenimizin belli ölçüde fruktozu kullanabilme yeteneği var. Bu miktar da günlük 15-20 gramla sınırlı.
Fruktoz belli bir metabolik zincirle şekere dönüştürülüyor ve karaciğerde enerji olarak kullanılıyor. Dönüştürülemeyecek kadar fazlası kazanılırsa (aşırı meyve veya fruktoz şurubu eklenmiş gıda) trigliseride ve ürik aside çevriliyor, yani yağa dönüşüp ve damarları tıkıyor.
Dolayısıyla fazla fruktoz aldığımız zaman şeker-insülin dengesini bozacağı, kilo aldıracağı, damarlarımızı tıkayacağı kesin.

6 SORU 6 CEVAP

Bugün konu seçimlerini size bırakıp sayfamızı sizden gelen 7 muhteşem soruya ayırdım. İlk soruyu başlıkta yayınladım. Diğer sorular ve yanıtlarına gelince...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER