Balkanlar’da Türk diplomasisinin STK algısı ile sınavı

Balkan ülkelerinde son 10 yıldır AB süreci çerçevesinde bölge halkları ve politikacıların hayatında, Batı’ya yönelik yeni bir umut ve heyecan yaşanmaktadır.Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Arnavutluk...

Balkan ülkelerinde son 10 yıldır AB süreci çerçevesinde bölge halkları ve politikacıların hayatında, Batı’ya yönelik yeni bir umut ve heyecan yaşanmaktadır.

Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek gençliği, siyaset ve ticaretin dinamizmi Avrupa ile kaynaşma sürecini yaşarken 
Kosova ve Sırbistan bir iki ufak prosedüre takılmış durumda fakat bu iki ülkenin genç nüfusu da Avrupa ülkelerinde soluğu almaktadır. 

Lise ve üniversitelerde en çok tercih edilen yabancı dil Almanca ve tüm gençlerin ideali Almanya, Hollanda, Avusturya, İsveç ve İsviçre’ye gitmek.

Bu yeni Balkanlar sürecinde bizim tarihsel, soydaş ve dindaş toplumlar ile olan kültürel, sosyal, siyaset ve sivil politikalarımızın yeniden ele alınmasında fayda var.

Azınlık soydaş nüfusumuzun son 25 yıldır Türkiye’de okuyan genç jenerasyonunun yüzde 5 ila 10’u ancak Balkanlar’a ata toprağına geri dönerken büyük çoğunluğu maalesef Türkiye’de kalmayı tercih etmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’de yabancı düşmanlığı 18 Haziran 2019 | 48 Okunma Çocuklarınızı akıllı telefon ve teknoloji bağımlılığından koruyun 11 Haziran 2019 | 130 Okunma Türkiye’nin muhafazâkar ve seküler yorgunluğu  28 Mayıs 2019 | 201 Okunma Balkanlar’da Türk diplomasisinin STK algısı ile sınavı 21 Mayıs 2019 | 77 Okunma Kırım sürgünü, Mavi Alay trajedisi 14 Mayıs 2019 | 126 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar