Balkanlar’da Türk diplomasisinin STK algısı ile sınavı

Balkan ülkelerinde son 10 yıldır AB süreci çerçevesinde bölge halkları ve politikacıların hayatında, Batı’ya yönelik yeni bir umut ve heyecan yaşanmaktadır.Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Arnavutluk...

Balkan ülkelerinde son 10 yıldır AB süreci çerçevesinde bölge halkları ve politikacıların hayatında, Batı’ya yönelik yeni bir umut ve heyecan yaşanmaktadır.

Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek gençliği, siyaset ve ticaretin dinamizmi Avrupa ile kaynaşma sürecini yaşarken 
Kosova ve Sırbistan bir iki ufak prosedüre takılmış durumda fakat bu iki ülkenin genç nüfusu da Avrupa ülkelerinde soluğu almaktadır. 

Lise ve üniversitelerde en çok tercih edilen yabancı dil Almanca ve tüm gençlerin ideali Almanya, Hollanda, Avusturya, İsveç ve İsviçre’ye gitmek.

Bu yeni Balkanlar sürecinde bizim tarihsel, soydaş ve dindaş toplumlar ile olan kültürel, sosyal, siyaset ve sivil politikalarımızın yeniden ele alınmasında fayda var.

Azınlık soydaş nüfusumuzun son 25 yıldır Türkiye’de okuyan genç jenerasyonunun yüzde 5 ila 10’u ancak Balkanlar’a ata toprağına geri dönerken büyük çoğunluğu maalesef Türkiye’de kalmayı tercih etmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dünya İnsan Hakları Günü ve adaleti bekleyenler   10 Aralık 2019 | 28 Okunma Uyuşturucu ile mücadelede sivil toplumun görevi 03 Aralık 2019 | 60 Okunma Z kuşağını anlamak 26 Kasım 2019 | 194 Okunma Muhafazakâr kent sosyolojisinin intiharı  19 Kasım 2019 | 126 Okunma Türkiye-Rusya ilişkilerinde Kırım’ı unutmamak  05 Kasım 2019 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar