‘Niye yaratalım, dışarıdan satın alırız’

Uğur Şahin ve Özlem Türeci, burada okusalar ve akademisyen olsalardı, bugün dünya çapındaki bilimsel başarıyı yakalayabilirler miydi? Temel soru budur.

Bugün birkaç noktayı deşeceğim aşı ve bilim ile ilgili. Geçen perşembe aşı ile ilgili yazdığım konu çeşitli açılardan çok tartışıldı. Niye milliyetlerini öne çıkarıyorsun, onlar zaten Türk değil, biri orada doğdu, diğeri dört yaşında göç etti, Alevi idi, göçe zorlandı, Aleviler Türk mü, gibi bir sürü zırvalık.

Yazımın niyeti, sadece bu ülkede bilimin önemsenmediğini, üniversitelerin baskı altında tutulduğunu, siyasetin inançları doğrultusunda atanmış kimseler tarafından yönetildiğini ve böyle ortamlarda bilimin yeşeremeyeceğini ve yurtdışına beyin göçünün yaşandığını, ülke dışında çalışan Türkiye kökenli bilim insanlarımızın büyük buluşlarındaki gerçekleştirdiğini vurgulamaktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanı’nı felaketlerden arındırma operasyonları 30 Kasım 2020 | 895 Okunma DEVA ve Gelecek, tek adam rejimine karşı demokrasiyi güçlendirir 29 Kasım 2020 | 1.583 Okunma Demirtaş ve Kavala serbest kalır: ‘Yargıya talimat verilemez’ 26 Kasım 2020 | 430 Okunma 150 aşı gündemde: Bilim 2 yıl içinde korona belasından insanlığı kurtarır 24 Kasım 2020 | 795 Okunma RTE Bahçeli’yi harcar, Bahçeli de RTE’yi; zamanı var... 23 Kasım 2020 | 2.686 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar