Linç kültürü, hukuk ve Selahattin Demirtaş

Ne savcıyım ne mahkeme. Sadece hukuk, adil yargılama, adaletten yanayım ve siyasal lince uğrayanların da öncelikle söz hakkı var. Hukuk ve adalet herkese lazım.

Siyasetin yargıdaki davalara saygılı olması beklenmez mi? Ya ekranda iktidar yüzlerinin, özellikle akademik unvanlarıyla boy gösterenlerin?

Hayır, Türkiye’de gerekmiyor. Çünkü ülke normal değil. Yaşadığımız her şey, yıllardır olağanüstü. Yıllardır ülkede yargı eliyle siyasal suçlar imal ediliyor ve yargıya da ne yapması gerektiği konusunda talimatlar veriliyor. Suçlamalar şöyle: Terörist, vatan haini, 53 kişinin katili, hükümete darbe teşebbüsü, suç işlemeye tahrik... Mahkemece beraat ettirildiklerinde ise derhal çekmecede hazır tutulan yeni bir suç imali ve yeniden tutuklama.

İddiaların bir kanıtı olup olmaması önemli değil, savcı beylerin görevi kanıtı olmasa bile suç ileri sürmek.. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir anıtsal nezaketsizlik olayı ve konjonktürel bir seçim 25 Şubat 2021 | 203 Okunma Türkiye’nin güvenliği ve emperyalist hayallere karşı tek politika 23 Şubat 2021 | 102 Okunma Saray, ‘stratejik müttefik’ yalanıyla ABD’nin dümen suyuna girer mi? 22 Şubat 2021 | 207 Okunma Yakın geçmişin bugüne ışık tutması dileğiyle, 2001 krizi 21 Şubat 2021 | 162 Okunma AKP dört koldan başarısızlıklar açmazında 18 Şubat 2021 | 712 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar