Kazakistan’da iktidarda tasfiye ve zenginliğin paylaşılmaması

Kazakistan’da iktidarda tasfiye ve zenginliğin paylaşılmaması

Kazakistan’da iktidarda tasfiye ve zenginliğin paylaşılmaması

İlk izlenim gösterilerin yönetimde bir oligark değişimine yol açtığını gösteriyor sanki. Güçlü kişiler arasında bir iktidar mücadelesinin isyanlarda rolü var mı, yoksa isyanların sonucu mu iktidarın paylaşımını kesinleştirdiğini bilmiyoruz.

Nazarbayev’in kendi yerine getirdiği Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Nazarbayev’i ve adamlarını etkili yerlerden tamamen diskalifiye ettiği görülüyor. Nazarbayev, yakınları ve adamları iktidarın fiili olarak bir kısmını da elinde tutuyordu. Bir adamını da vatan hainliğinden tutuklamış durumda. Üst yapıda Kazakistan’da ciddi bir çatışmalı durum oldu ve ipler tamamen Tokayev’in eline geçti gibi.

Tokayev, uluslararası terör çeteleri diye genel anlamda bir suçlama yapıyor. Bu, halkın genelini etkilemek için iyi bir suçlama olarak kullanılıyor olabilir.  Yabancı değiliz! Ve Rusları müdahaleye çağırıyor. Birden ortaya çıkıyor ki aslında eski Rus cumhuriyetleri arasında bir “Kolektif Güvenlik Anlaşması” çok etkin ve hemen harekete geçiyor, Kazakistan’a girip isyanı bastırıyor.

NATO GİBİ YARDIMA KOŞTULAR!
Tıpkı NATO gibi. NATO ülkeleri arasında da bir ülke saldırıya uğrarsa diğer NATO ülkeleri yardıma koşar! Dış düşman, terörist saldırı, bu hükmü işletmiş. Veya Tokayev’in çağrısı ve Rusya’nın anlaşmayı harekete geçirmesi yeterli olmuş. Zaten hemen hepsinde derece derece güçlü oligark yönetimleri var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Korunmasız, ölümü bekleyen kent: İstanbul 27 Ocak 2022 | 142 Okunma Geçmişten bugüne kötülük zincirini nasıl kıracağız? 25 Ocak 2022 | 62 Okunma Bitmeyen zulüm, Uğur Mumcu, büyük katliamlar ve aydınlığa hasret 24 Ocak 2022 | 94 Okunma Sezen Aksu’nun dili 23 Ocak 2022 | 270 Okunma İmkânsızlıklar içine hapsolmuş Saray politikası 20 Ocak 2022 | 205 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar