Doğu Akdeniz’de başka bir kapan içindeyiz

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında petrol-doğalgaz aramaya yöneldik ya.. Yine 7 düvel karşımıza dikildi.

İktidarın dışarıda ülkeyi soktuğu büyük darboğazlardan biri olarak bu konuyu dördüncü yazı olarak planlamıştım ki Şükrü Sina Gürel aradı.
Şükrü Bey eski Dışişleri Bakanlarımızdan. Bundan önceki üç yazı üzerine sohbet ettikten sonra sözü Doğu Akdeniz’e getirdi:
“Orhan Bey çok önemli bir yanlış yapıyorlar Doğu Akdeniz’de.. Öncelikle biz o bölgeyi Münhasır Ekonomik Bölge ilan edecektik, bunu kayıtlara geçirecektik ve sonra petrol aramaya koyulacaktık. Neden Dışişleri bunu yapmadı, anlamıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleneğinde hep önce hukuki olarak davranmak vardır. Şimdi ise her bir petrol arama gemisinin peşine bir de savaş gemisi takmak ve meseleyi tamamen öncelikle askeri zemine kaydırmak zorunda kaldılar...”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geliyorum diyen darbenin karanlık sayfaları: Sırlar orada 16 Temmuz 2019 | 1.010 Okunma MİT ve iktidar için darbe sürpriz miydi? 15 Temmuz 2019 | 1.708 Okunma Muhalefet iktidarı devralmaya hazır olmalı... 14 Temmuz 2019 | 367 Okunma Küçülen Türkiye’nin mimarları ve ‘bölünen ümmet’ 11 Temmuz 2019 | 455 Okunma Babacan, Davutoğlu, Gül.. Ne umulur? 09 Temmuz 2019 | 1.112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar