Doğu Akdeniz’de başka bir kapan içindeyiz

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında petrol-doğalgaz aramaya yöneldik ya.. Yine 7 düvel karşımıza dikildi.

İktidarın dışarıda ülkeyi soktuğu büyük darboğazlardan biri olarak bu konuyu dördüncü yazı olarak planlamıştım ki Şükrü Sina Gürel aradı.
Şükrü Bey eski Dışişleri Bakanlarımızdan. Bundan önceki üç yazı üzerine sohbet ettikten sonra sözü Doğu Akdeniz’e getirdi:
“Orhan Bey çok önemli bir yanlış yapıyorlar Doğu Akdeniz’de.. Öncelikle biz o bölgeyi Münhasır Ekonomik Bölge ilan edecektik, bunu kayıtlara geçirecektik ve sonra petrol aramaya koyulacaktık. Neden Dışişleri bunu yapmadı, anlamıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleneğinde hep önce hukuki olarak davranmak vardır. Şimdi ise her bir petrol arama gemisinin peşine bir de savaş gemisi takmak ve meseleyi tamamen öncelikle askeri zemine kaydırmak zorunda kaldılar...”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ın İdlib-Suriye şifrelerindeki HTŞ direnişçi mi? 18 Şubat 2020 | 350 Okunma Erdoğan’ın ‘İdlib’de gerekirse ölürüz’ sözü ve ‘Misaki Milli’ 17 Şubat 2020 | 839 Okunma Suriye - İdlib: Atatürk’ü aşma ve ‘Yeni Türkiye’ ile ilişkisi 16 Şubat 2020 | 286 Okunma Soçi’de Saray’a bir tuzak mı kuruldu? 13 Şubat 2020 | 3.011 Okunma Güç odaklarının mücadelesi 11 Şubat 2020 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar