Yeni siyaset için cevaplandırılması gereken eski sorular

Henüz resmî olarak açıklanmasa da partili cumhur başkanlığı sisteminde yeni milletvekilleriyle, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin artık ülkemiz gündeminin ilk maddesi haline geldiği malumdur. Bu demektir ki...

Henüz resmî olarak açıklanmasa da partili cumhur başkanlığı sisteminde yeni milletvekilleriyle, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin artık ülkemiz gündeminin ilk maddesi haline geldiği malumdur.

Bu demektir ki, siyaset konuşmaya zaten pek meraklı olan çoğunluğumuz eserden isme, enflasyondan hayat pahalılığına, yerel yönetimlerin başarısından, ilgili sivil toplumların çalışmalarına kadar… hemen her şey kahvehanelerin, siyaset bilimcilerinin ve toplum mühendislerinin masalarına boca edilerek konuşulacaktır.

Konu bu yanıyla normaldir. Normal olmayan yanı ise, bir ateş çemberiyle kuşatılmış olan Türkiye’nin –kendi bekası özelinde– uluslararası dostluklarının, düşmanlıklarının, ittifaklarının, karşıtlıklarının, maruz bırakılacağı dış ve iç cephe muhalefetlerinin konuşulmasının ve tartışılmasının, ilkine göre çok çok daha baskın olacağıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üç Aylar için bir okuma tavsiyesi 28 Ocak 2023 | 192 Okunma ‘Endülüs’ü bir düşün, nasıl felaket vurdu!’ 26 Ocak 2023 | 443 Okunma Gücümüz düşmanlarımızın korkusudur 24 Ocak 2023 | 93 Okunma N’olacak bu büyüklerin hâli 21 Ocak 2023 | 70 Okunma Müzik: İki tarafı da keskin bir bıçak! 19 Ocak 2023 | 149 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar