“Tarihte Müslümanlar”

“Eş Zamanlı Bir Tarih Yazım Örneği” alt başlığını taşıyan, Tarihte Müslümanlar adlı 8 ciltlik kitap, Aralık 2020’de, Otto Yayınları arasından çıktı. Kültür ve...

“Eş Zamanlı Bir Tarih Yazım Örneği” alt başlığını taşıyan, Tarihte Müslümanlar adlı 8 ciltlik kitap, Aralık 2020’de, Otto Yayınları arasından çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile hazırlanan bu çok zahmetli projenin sorumluluğunu İrfan Aycan üstlenmiş. Editörlüğünü ise Mehmet Özdemir, Mustafa Necati Barış, Mustafa Demirci, Nurullah Yazar, Eyüp Baş, Fatih Erkoçoğlu, Seyfettin Erşahin ve Mehmet Akif Fidan yapmış.

Aycan, 184 akademisyenin metinlerinden oluşan bu hacimli çalışmanın maksadını, “Bugün İslam dünyasında çok az sayıdaki eser dışında hep geçmişte ‘ne oldu?’ ile meşgul olunmuş, nasıl ve niçin olduğu konusunda, tarihi hadiselerin birbiri ile bağlantısını sağlamaya ve aydınlatıcı perspektif sunmaya yönelik, maalesef çok fazla ürün verilememiştir.

Günümüz bilimsel çalışmaları da daha...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vehbî’nin Surnâme’sini nasıl okumalı? 28 Eylül 2021 | 86 Okunma Enkazın üzerine yeni bina yapılır mı? 25 Eylül 2021 | 107 Okunma İbnü’l-Arabî’den seçilmiş sözler 23 Eylül 2021 | 759 Okunma İnsanî vasat açısından müstehcenlik ve politik sanat 21 Eylül 2021 | 63 Okunma Nefsin süslü gösterdiği şey olarak sanat 18 Eylül 2021 | 60 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar