Şiblî’nin söylediği şekilde haccetmek mümkün mü?

1440/ 2019 haccı için az bir zaman kaldı.Kurban arefesi ve bayramında gerçekleştirildiği için mahdut zamanlı bir farz olan hac, Hz. Adem’den beri yapılmaktadır.Hacca mahsus ilk nişanlar Hz. İbrahim ile Hz....

1440/ 2019 haccı için az bir zaman kaldı.

Kurban arefesi ve bayramında gerçekleştirildiği için mahdut zamanlı bir farz olan hac, Hz. Adem’den beri yapılmaktadır.

Hacca mahsus ilk nişanlar Hz. İbrahim ile Hz. İsmail’in talepleri (Bakara 2/128) üzerine Allah tarafından gösterilmiştir (Bakara 2/158).

Hicrî 8. yılda Mekke’nin fethiyle birlikte, Peygamber Efendimiz hac mahallini şirk unsurlarından tamamen temizletmiş ve böylece Allah’ın nişanlarını tekrar işaretleyerek; yapılacak ibadetleri de bunların çevresinde (Hicrî 10. yıldaki Veda Haccı’nda) bizzat göstermiştir.

Dolayısıyla bizler bugün, Hz. Adem ile başlayan, Hz. İbrahim ile Hz. İsmail’in inşası ve dualarıyla insanlığa miras kalan, Peygamber Efendimiz tarafından Tevhid içinde (çıkarma, ekleme ve yenileme esasında) tashih edilen bir haccı ifa ediyoruz.

Haccın farzı üçtür: Harem alanında İhramlı olmak, Kabe’de Tavaf etmek (Sa’y Tavaf’a dahildir) ve Arafat’ta Vakfe yapmak. Suret ve mekan şartlı olan bu üç farz, aynı zamanda İslam metafiziğinin üç rüknü gibidir. Bu nedenle hac yapmak, İslam metafiziğinin içinde durarak varlığın ve hac esasında fiillerinin anlamını öğrenmektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nefsimiz ne’miz olur? 03 Temmuz 2020 | 79 Okunma Haydar Keskin’e rahmet 30 Haziran 2020 | 94 Okunma Harfleri sevmeyen hat yapamaz 28 Haziran 2020 | 46 Okunma Şeyh Muhyiddin’den seçilmiş sözler 23 Haziran 2020 | 478 Okunma Mehmet Erdoğan’dan “Edebiyat ve Eleştiri Yazıları” 21 Haziran 2020 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar