Şiblî’nin söylediği şekilde haccetmek mümkün mü?

1440/ 2019 haccı için az bir zaman kaldı.Kurban arefesi ve bayramında gerçekleştirildiği için mahdut zamanlı bir farz olan hac, Hz. Adem’den beri yapılmaktadır.Hacca mahsus ilk nişanlar Hz. İbrahim ile Hz....

1440/ 2019 haccı için az bir zaman kaldı.

Kurban arefesi ve bayramında gerçekleştirildiği için mahdut zamanlı bir farz olan hac, Hz. Adem’den beri yapılmaktadır.

Hacca mahsus ilk nişanlar Hz. İbrahim ile Hz. İsmail’in talepleri (Bakara 2/128) üzerine Allah tarafından gösterilmiştir (Bakara 2/158).

Hicrî 8. yılda Mekke’nin fethiyle birlikte, Peygamber Efendimiz hac mahallini şirk unsurlarından tamamen temizletmiş ve böylece Allah’ın nişanlarını tekrar işaretleyerek; yapılacak ibadetleri de bunların çevresinde (Hicrî 10. yıldaki Veda Haccı’nda) bizzat göstermiştir.

Dolayısıyla bizler bugün, Hz. Adem ile başlayan, Hz. İbrahim ile Hz. İsmail’in inşası ve dualarıyla insanlığa miras kalan, Peygamber Efendimiz tarafından Tevhid içinde (çıkarma, ekleme ve yenileme esasında) tashih edilen bir haccı ifa ediyoruz.

Haccın farzı üçtür: Harem alanında İhramlı olmak, Kabe’de Tavaf etmek (Sa’y Tavaf’a dahildir) ve Arafat’ta Vakfe yapmak. Suret ve mekan şartlı olan bu üç farz, aynı zamanda İslam metafiziğinin üç rüknü gibidir. Bu nedenle hac yapmak, İslam metafiziğinin içinde durarak varlığın ve hac esasında fiillerinin anlamını öğrenmektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hacca dair dört mesele 20 Ağustos 2019 | 128 Okunma Hac biterken 16 Ağustos 2019 | 51 Okunma Vakfe’de vâkıf Arafat’ta ârif olmak 09 Ağustos 2019 | 63 Okunma Hac ve Allah’ın işaretleri 06 Ağustos 2019 | 112 Okunma Kabe’nin zamanı 02 Ağustos 2019 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar