Şeyh Muhyiddin’den seçilmiş sözler

Bilgini ne kadarı keşifle bilinmiş, ne kadarı kendiliğinden verilmiştir? Yeni doğum yapan bir annenin göğüslerine yürüyen sütü yürütmeyi anne mi bilmiştir, göğüsler mi yoksa sütün kendisi mi?

Bilgini ne kadarı keşifle bilinmiş, ne kadarı kendiliğinden verilmiştir?

Yeni doğum yapan bir annenin göğüslerine yürüyen sütü yürütmeyi anne mi bilmiştir, göğüsler mi yoksa sütün kendisi mi? Bilim, beyinde uyarılma süreçlerini, prolaktin ve oksitosin hormonlarını, süt keseciklerini keşfetmeden önce o bilgi bilimin neresinde beklemiştir?

Çocuğun anne sütüne muhtaçlığı, annenin emzirme muhtaçlığına bilgi olarak eşit midir? Bu muhtaçlık ilişkisinde istidadın, istihkakın ve imkanın tahakkuku nasıl mümkün olabilmiştir?

Foucault’nun söyleyişiyle, “Bilgi, kendisini yapan bilimin içinde kaybolacak epistemolojik şantiye değildir.” ki, bilim bilgiyi tek başına inşa etsin; bilgi-bildiren-bilen ve bilim ilişkisi bir projenin uygulama süreçleri gibi işlesin.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP neden bir milli güvenlik sorundur 02 Mart 2021 | 130 Okunma Hilye ya da söz surete geldiğinde 27 Şubat 2021 | 111 Okunma Şeyh Muhyiddin’den seçilmiş sözler 25 Şubat 2021 | 444 Okunma “Sabah Yıldızı” 23 Şubat 2021 | 104 Okunma Mersin Hamidiye Kışlası nasıl kayboldu? 20 Şubat 2021 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar