27 Mayıs parantezi kapatılacak

16 Nisan’da milletimiz tarafından onaylanan 18 maddelik anayasa değişikliğinin üç maddesi hemen, diğer 15 maddesi de Kasım 2019’da yürürlüğe girecek. Yürürlüğe hemen girecek düzenlemelerden biri de...

16 Nisan’da milletimiz tarafından onaylanan 18 maddelik anayasa değişikliğinin üç maddesi hemen, diğer 15 maddesi de Kasım 2019’da yürürlüğe girecek. Yürürlüğe hemen girecek düzenlemelerden biri de Cumhurbaşkanı’nın partisi ile ilişkisini kurmasını temin eden madde. Bu maddenin bu yıl hemen uygulamaya konmasını planlayan akıl, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce partisinin başına geçmesini de planlamış olmalıdır. Bazı çevreler “Sayın Cumhurbaşkanı partisine hemen üye olur ama genel başkanlık için 2018 yılında yapılacak olağan kongreyi bekler” diyorlar.
***
Bu iddia doğru değil. Devlet hizmetlerinin ve siyasetin konsodilasyonu için Sayın Cumhurbaşkanı olabilecek en kısa zamanda olağanüstü bir kongre ile AK Parti’nin de başına geçmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın AK Parti genel başkanlığına geçmesiyle birlikte hem siyasete hem de bürokrasiye ciddi bir disiplin gelecektir. Hükûmet ve AK Parti’de bu yönde bir beklenti var. Mevcut durum bazı kopukluklara sebep oluyor, dağınıklık oluşuyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın partinin başına gelmesiyle birlikte bu dağınıklık ortadan kalkar.
***
Sayın Cumhurbaşkanı 2019’daki seçimlere hazırlanacak olan teşkilatı, kadroyu ve düzeni genel başkan sıfatıyla kendisi kurar. MYK; MKYK toplantıları rutin ve etkili hâle gelir. Olağanüstü kongre ile genel başkanlığı devralacak olan Cumhurbaşkanı, 2018 olağan kongresine kadar partisini 2019’daki iki seçime götürecek olan il ve ilçe kongrelerini yaparak teşkilatı yeniden kendi istediği gibi kurar.
AK Partili yetkililer Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan referandum kesin sonuçlarını açıklar açıklamaz olağanüstü kongre için harekete geçecekler. Cumhurbaşkanının Mayıs ayındaki yoğun dış gezilerini de dikkate alarak mübarek ramazan ayında olağanüstü kongre yapmayı planlıyorlar. Bu olağanüstü kongre ile 27 Mayıs 1960’dan açılan parantez sonsuza dek kapatılacak ve 27 Mayıs 2017 yeni dönemin başlangıcı olacak.
Olağanüstü kongre ile birlikte yeni MYK-MKYK, yeni Meclis yönetimi ve yeni kabine ile güçlü bir şekilde yola devam edilecek.

ESKİ TÜRKİYE'Yİ UNUTUN

Eski Türkiye’de resmî bayramlarda yapılan resepsiyonları basınımız dört gözle beklerdi. Çünkü o resepsiyonlar vesayeti temsil ettiği düşünülen askerlerin ve yüksek yargı başkanlarının Başbakan’a, Hükûmete, Meclis’e ve kamuoyuna ayar veren mesajları dile getirdikleri yerlerdi. Kamera ordusu ve muhabirler, Ankara temsilcileri, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Millî Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanlarına değil Genelkurmay Başkanına, Kuvvet Komutanlarına ya da Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay Başkanlarına ilgi gösterir, onları takip eder ve onlardan mesaj almaya çalışırlardı. Onlar da maşallah kendi görev alanları ile ilgisi olmayan her konuda beyanat verir, siyaset kurumuna, Hükûmete ve Meclis’e yön verme yarışına girerlerdi. Kıbrıs meselesinden AB ile ilişkilere, laiklikten Cumhuriyet değerlerinin korunmasına, eğitim politikalarından terörle mücadeleye, ülkedeki iç siyasi gelişmelere kadar her konuda söyleyecek sözleri vardı. Kıymetli basınımız da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Siyasi Parti Genel Başkanları ve Bakanlar kıyıda dururken mikrofonları bu beylere yöneltirlerdi. Çünkü ülkemizde vesayet rejimi vardı. Demokratik bir Cumhuriyet’te, bir hukuk devletinde, Batılı demokrasilerde bu tür resepsiyonlarda batılı gazetecilerin siyasetçileri bırakıp askerlere, bürokratlara ilgi gösterdiğini ve onlardan mesaj almaya çalıştığını gördünüz mü hiç?
***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şimdi veda zamanı. 02 Ekim 2017 | 656 Okunma Doğan’ın FETÖ’ye esareti 13 Eylül 2017 | 276 Okunma Darbecilerle gerçekten hesaplaşıyor muyuz? 08 Eylül 2017 | 4.012 Okunma Elini görüyoruz İsrail! 06 Eylül 2017 | 212 Okunma Bayram bir fırsattır, iyi değerlendirelim 01 Eylül 2017 | 64 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar