Olmaya devlet cihanda, ‘mandasız’ bir millet gibi...

Hedefiniz, tutkunuz olmuşsa kullanılmaya da açıksınız demektir.  Kürtler, tarih boyunca “bağımsızlık mücadelesi” verdiklerini zannederken başkalarının ulusal çıkarlarına hizmet...

Hedefiniz, tutkunuz olmuşsa kullanılmaya da açıksınız demektir. 

Kürtler, tarih boyunca “bağımsızlık mücadelesi” verdiklerini zannederken başkalarının ulusal çıkarlarına hizmet ettiklerini hiç düşündü mü acaba?..

Mesela 1918’de kurulan Kürdistan Teali Cemiyeti, İngilizlerle işbirliği içindeydi. Nitekim Atatürk, “Yabancı devlet himayesinde Kürt devleti kurmayı amaçladığı” için bu derneği kapattırdı.

Bir başka örnek...

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışı döneminde kurulan Kürdistan Krallığı, İngilizlerin Irak planlarına karşı çıkınca Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri tarafından ‘terbiye edildi’ ve Birleşik Krallık Mezopotamya Mandası’na teslim oldu.

1943’te ise yine İngiltere ve Rusya (SSCB) ortak ürünü olan İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ) temelinde Mahabad Cumhuriyeti ilan edildi.

Peki akıbeti ne oldu?

Sovyetler Birliği amaçlarına ulaşınca yıkıldı...

***

Anadolu’nun daha radyoyu ‘keşfetmediği’ yıllarda ABD, Rusya ve İngiltere’nin bu bölgede, Kürt köylerine kadar Kürtçe yayın için yarışmasının amacı neydi?

Ya bizdeki

‘kullanışlı’lar?..

Türkiye’de son 30 yıldır olup bitenler bile “Kürt Özgürlük Hareketi” denen şeyin, şekerle kaplanmış bir ‘zehir’ olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Dış destek almayan bir örgütün Türkiye gibi bir devlet ile 30 yıl mücadele etmesi mümkün değildir.

Avrupa ve Amerika PKK’ya yıllarca “Terör örgütü” bile diyemediği gibi resmen himaye etti.

Türkiye, “Teröristin milliyeti, dini, inancı olmaz. ‘Senin teröristin iyi, benim teröristim kötü’ de olmaz” diye yıllarca dil döktü ama kılları bile kıpırdamadı.

Artık mızrak çuvala sığmaz hale gelince PKK’yı Terör Listesi’ne almak zorunda kaldılar ama asla gereğini yapmadılar. Bugün batı, kendi güvenliği için DEAŞ’a karşı gösterdiği hassasiyeti, bizim güvenliğimiz için PKK’ya da gösterdiğini söyleyebilir mi acaba?

ABD’nin Türkiye Cumhuriyeti devletine satmakta bile nazlandığı “İnsansız Hava Aracı”nın Silopi’deki PKK hendeğinde işi ne?

Demek ki PKK, insan hakları konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nden daha duyarlı!..

***

Peki bu kadar ‘destek’ niye?

Bu devletler PKK’yı bu kadar yıldır, gerçekten “Kürtlerin de bir devleti olsun” diye mi besleyip donatıyor?

Ayrıca, PKK’nın burada bir Kürt devleti kurabileceğini düşünecek kadar öngörüsüz olabileceklerini de hiç sanmıyorum.

O halde bu nasıl bir “Özgürlük Hareketi” olabilir?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan, ekonomi seferberliği için neden 18 yıl bekledi? 03 Aralık 2021 | 2.544 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 09 Kasım 2021 | 791 Okunma Akşener, bir kadına küfreden Türkkan'ı asla cezalandıramaz 08 Kasım 2021 | 3.816 Okunma Şimdi biz hangi "Kılıçdaroğlu"na inanacağız? 05 Kasım 2021 | 963 Okunma 2023'te Türkiye'yi "silahsız bir 15 Temmuz" bekliyor... 26 Ekim 2021 | 3.459 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar