Ne demek, çözüm mözüm yok kardeşim?..

Yıllardır terörle uğraşıyoruz ve sadece askerî tedbirlerle bitmeyeceğini biliyoruz.  Nitekim, nihai çözümün silahla olmayacağını iyi bilen Erdoğan, aktif siyasetin zirvesinde iken büyük oy...

Yıllardır terörle uğraşıyoruz ve sadece askerî tedbirlerle bitmeyeceğini biliyoruz. 

Nitekim, nihai çözümün silahla olmayacağını iyi bilen Erdoğan, aktif siyasetin zirvesinde iken büyük oy kaybını göze alarak Çözüm Süreci’ni başlatmış ve “Siyasi hayatıma mal olsa dahi bu süreci devam ettireceğim” demişti. 

Sonuç da vermişti. Doğu ve Güneydoğu’nun yaylaları şenlenmiş, bölge halkı 30 yıl sonra “huzur”un ne olduğunu öğrenmişti.

Ne var ki, “PKK silah bırakacak, huzur baki kalacak” diye beklerken terör geri döndü ve yine yuvaları söndürdü...

Mücadelenin yoğun olarak sürdüğü bu günlerde yine etrafta “Çözüm” balonları uçmaya başlayınca Başbakan Yıldırım, “Çözüm mözüm yok kardeşim” diye kestirip attı!

Bu ne demek şimdi?..

Devlet çözüm mü istemiyor yoksa “çözüm”ü askeri yöntemlerde mi arıyor?

“Çözüm”cülerin derdi çözüm değil

Aslında terörün bitmesini en fazla devlet ve Kürdüyle Türküyle bu millet istiyor.

Ama ne gariptir ki “Çözüm-diyalog” sakızını, sadece terör örgütü sözcüleriyle kendilerini kanaat önderi zanneden bazı ‘pekeke’ciler çiğniyor.

“Barış olmayan bir ortamı pakete boğsanız ne olur” diyorlar.

Doğruluk payı olan bir tespit ama ne hikmetse, bu çok bilmişler; “PKK derhal silahı bırakmalı” diyemiyorlar.

“Barış” olması için devletin “Paketler içeri, askerler dışarı” diyerek bütün güvenlik güçlerini bölgeden çekmesi mi gerekiyor?

Acaba bu zevat nasıl bir çözüm hayal ediyor?

Masanın bir tarafında devlet, diğer tarafında ise PKK’nın “Cemal”i, sağında “Cemil”i, solunda “Avareş”, yanında keleş...

Öyle mi?..

Oysa silahla çözüm olmayacağını iyi biliyorlar ama silahı bırakınca bir “hiç” olduklarını da iyi bildikleri için bırakamıyorlar.

Zaten 2013’te de onun için yan çizdiler.

PKK, silah dışında her şeyini kaybetti

Terör örgütü en kötü dönemini yaşıyor.

Zira...

- PKK “misyonu”nu kaybetti...

Uzun yıllar devletin bölgedeki yanlış politikalarını istismar ettiler, gençlerin dağa çıkması için onlarca gerekçe ürettiler. Oysa bugün PKK bütün motivasyonunu kaybetmiştir, teröristler bile niçin savaştığını bilmiyor artık. 

- PKK tabanını kaybetti...

Eskiden, “Kürtler için savaşıyoruz” diyor, birilerini de kandırıyorlardı. Ama özellikle “hendek yüzleşmesi”nden sonra hiçbir Kürt, PKK’dan bir gelecek beklemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaftanı Amerika'ya genel müdür kaçıracaktı 22 Eylül 2020 | 944 Okunma O kaftanın hikayesi Sina Çölü'nde başladı 21 Eylül 2020 | 357 Okunma Sahtekârca yargılayıp, hunharca astılar… 17 Eylül 2020 | 252 Okunma Türkiye'nin “terör sorunu” CHP'nin ise “Kürt sorunu” var 11 Eylül 2020 | 2.595 Okunma Bu istiklâl ve istikbal meselesidir; herkes yerini belirlemelidir 08 Eylül 2020 | 2.599 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar