Tebessüm edin, gülümseyin

En kolay şeyi ihmal ediyoruz. Ve en zor şeyi yapıyoruz. Gülümsemek kadar kolay bir şey olabilir mi? Yüce Rabbimizin razı olduğu, Hz. Resul Efendimizin emrettiği bir şeydir gülümsemek. Hatta gülümsemek sadaka sayılmıştır.

Hz. Ali, Peygamberimize, "Maddi durumum iyi değil. Zekat -sadaka- veremiyorum. Bunun yerine sadaka sayılacak ne yapabilirim?" diye sorduğunda Efendimiz (s.a.v.) "İnsanların yüzüne gülümse" buyurdu.
Tanıdıklarımızı görünce yüzümüz sevinçle parıldar. Hasbihalde bulunuruz. Sıcak temasımızı esirgemeyiz. Ama tanımadığımız veya yakınımız olmayana bırakın tebessümü; zaruri olan merhamet bakışımızı bile esirger olduk.
Geçenlerde birkaç günlüğüne Medine'ye gitmem gerekti. Uçağa bindim. Yolcuların hepsi Medine yolcusu. Ancak yüzler birbirlerine soğuk. Sıcak temas yok. Herkes kendi dünyasıyla, ailesiyle hemhal. Ama belli ki başkasının hali -ahvali- başkalarını hiç ilgilendirmiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dini değil kendinizi değiştirin 14 Şubat 2020 | 101 Okunma Şeytan safımıza girdi 07 Şubat 2020 | 147 Okunma Deprem, tedbir ve kader 31 Ocak 2020 | 199 Okunma Tebessüm edin, gülümseyin 24 Ocak 2020 | 246 Okunma Amerikalı Prof. Dr. Michael Hart: Her zamanın bir numarası Hz. Muhammed (s.a.v.)’dir 17 Ocak 2020 | 306 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar