Peygamberimizin doğduğu gece: Mevlit Kandili

Önümüzdeki hafta 26 Eylül Salı'yı çarşambaya bağlayan gece Mevlit Kandili'dir. Rebiülevvel ayı, Hz. Peygamber'in doğduğu aydır. Bu ay aynı zamanda Hz. Peygamber'in vefat ettiği aydır da. Yaklaşık 1453...

Önümüzdeki hafta 26 Eylül Salı'yı çarşambaya bağlayan gece Mevlit Kandili'dir. Rebiülevvel ayı, Hz. Peygamber'in doğduğu aydır. Bu ay aynı zamanda Hz. Peygamber'in vefat ettiği aydır da. Yaklaşık 1453 yıl önce son Peygamber Hz. Muhammed (SAV), Mekke'de dünyaya geldi.
Peygamberlik öncesi mütevazı, ahlaklı, onurlu, temiz, sorumluluk hisseden, yanlış döngülere prim vermeyen bir hayat yaşadı. Kavmi putlara taparken O, putlara yanaşmadı. Kavmi içkiyi su gibi tüketirken O zerresine meyletmedi. Kavmi kız evlatlarını toprağa gömerken O, buna karşı direndi.
Şiir yazmadı, şair değildi. Kâhinlikten nefret etti. Mazlumun yanında oldu. Halka hizmet için kurulan bütün sosyal projelerde bulundu.
Araplar arasında süregelen kan davaları, savaşlar olmasın diye gayret etti.
Peygamberliği ihsas ettirecek hiçbir dileği, beklentisi, tavrı, sözü, iddiası olmadı. O yıllarca ticaret yaptı. Kervanlara katıldı. Nihayet 25 yaşındayken 40 yaşındaki Hz. Hatice ile evlendi.
Ticaretinde son derece dürüsttü. Malı alırken ve satarken çok titiz hareket etti.
Kimsenin haksızca bir kuruşuna meyletmedi.
Nihayet daha 40 yaşına gelmeden ismi "Muhammed-ül Emin" yani...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhammed’siz (SAV) muhabbet olmaz 08 Aralık 2023 | 157 Okunma İslam bağnazlığı reddeder 01 Aralık 2023 | 53 Okunma İnsanlığın onurunu İslam korur ve yüceltir 24 Kasım 2023 | 65 Okunma O’nun huzurundayız 17 Kasım 2023 | 128 Okunma ‘Kuvvet, atmaktır’ ne demek 10 Kasım 2023 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar