İşi ehline verin

Bir gün Hz. Peygamber'e (s.a.v.) kıyametin belirtilerini sordular. Peygamberimiz belirtilerden birini ön plana çıkarıp şöyle buyurdu: "Herhangi bir iş, görev ehil olmayana teslim edildiğinde kıyameti bekle."

Aslında Peygamberimiz (s.a.v.) bununla vicdanın ve ahlakiliğin kıyametini kastediyordu. Emanet boşluğa savrulduğunda, insanlık onurlu yaşamın ipini çekmiştir demek istiyordu.
Bir gün Medine'ye Necran Hıristiyanlarından bir grup gelir. Hz. Peygamber'den (s.a.v.) kendilerine İslam dinini anlatacak ve yaşatacak "emin- güvenilir" bir isim isterler Hz. Peygamber (s.a.v.) onlara şöyle cevap verir: "Yarın size emin bir adam vereceğim. Hem de hakkıyla emin olan bir adam." Medine'deki bütün sahabe heyecanlanır. Peygamber(s.a.v.) en güvendiği ismi ilan edecekti. Hz. Ömer bu olayı anlatırken şöyle der: "O gece sabahı zor ettim. Ertesi gün, Peygamberimiz (s.a.v.)'in haber vereceği adam olmayı ne kadar arzu etmiştim. Ben ki hiçbir zaman baş olmayı yönetici olmayı istememiştim. Ama o gün istemiştim."

EMİN EBU UBEYDE

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sahte Müslüman kimdir 21 Haziran 2019 | 74 Okunma Tedavi edemediğimiz hastalık ‘kibir’ 14 Haziran 2019 | 41 Okunma Toplum ve dini sorular 07 Haziran 2019 | 18 Okunma Yüce Allah'a ahdinizi diri tutun 03 Haziran 2019 | 20 Okunma Haset, insanı günaha iter 02 Haziran 2019 | 17 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar