Eşimize karşı vefalı olalım

Hz. Ömer'e gelen bir adam, "Eşimi boşamak istiyorum" der. Aile birliğine çok önem veren Hz. Ömer sorar: "Neden eşini boşayacaksın? Hangi kusuru seni eşinden soğuttu? Haklı bir gerekçen var mı?" Adam der ki: "Ben...

Hz. Ömer'e gelen bir adam, "Eşimi boşamak istiyorum" der. Aile birliğine çok önem veren Hz. Ömer sorar: "Neden eşini boşayacaksın? Hangi kusuru seni eşinden soğuttu? Haklı bir gerekçen var mı?"
Adam der ki: "Ben artık onu sevmiyorum. Bunun için boşamak istiyorum eşimi."
Hz. Ömer'in cevabı son derece manidardır: "Sen bütün evliliklerin sevgi-aşk ile devam ettiğini mi zannediyorsun? Sende hiç mi vefa yok? Hani vefa nerede? Git ve eşinle yola devam et."
Evliliği devam ettiren en önemli nokta hakikaten "vefa" duygusudur. Çünkü en büyük sevgiler, tutkular, aşklar zaman geçtikçe monotonlaşabilir. Olağanlaşabilir. Ama vefa duygusu böyle olmamalıdır.
Eşimizin zor günlerimizde yanımızda olduğunu unutmamamız lazım. Bizimle yola çıktığını, bize evlat verdiğini, baba ve annesini terk ederek bize geldiğini unutmamak lazım.
'ZOR ANLARIMDA YANIMDAYDI'

Hz. Aişe (RA), Peygamberimiz'in (SAV), ilk eşi olan Hz. Hatice annemize duyduğu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her zafer Allah’ın bir lütfudur 02 Haziran 2023 | 11 Okunma İnsanları doğru tahlil etmeliyiz 26 Mayıs 2023 | 59 Okunma Depremzedeler için kullanılan seviyesiz dil 19 Mayıs 2023 | 33 Okunma İslam garip geldi, garip gidecek 12 Mayıs 2023 | 120 Okunma Peygamberimizin Medine’deki ilk hutbesi 05 Mayıs 2023 | 164 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar