Dışlayıcı değil kuşatıcı olalım

Ayrıştırmak, bozgunculuk en kolay olanıdır. Ama birleştirmek, toplamak, derlemek bir o kadar zordur. Çaba gerektirir, iyi niyet gerektirir. Ebu Süfyan'ı bilirsiniz. Peygamberimizin Mekke'de dini tebliğ ettiği süreçte en etkili...

Ayrıştırmak, bozgunculuk en kolay olanıdır. Ama birleştirmek, toplamak, derlemek bir o kadar zordur. Çaba gerektirir, iyi niyet gerektirir. Ebu Süfyan'ı bilirsiniz. Peygamberimizin Mekke'de dini tebliğ ettiği süreçte en etkili muhaliflerden biriydi. Politik zekâsı, siyasi manevraları, her pozisyona göre yaptığı hamlelerle ilk dönemde en sinsi planları icraata koyan isimdi. Genellikle gölgede kalmayı tercih etti. Oradan durumu idare etti.
Karısı Hind de ondan aşağı kalmadı. Belki Hind'in hırsı Ebu Süfyan'ı daha etkin kıldı. Hind, Hz. Hamza'yı şehit ettirmekle bilinir. Hz. Hamza'nın ciğerini dişleyen kadın olarak literatüre girdi.


PEYGAMBERİMİZİN SİYASİ DEHASI
Hz. Peygamber (SAV) Medine'den 10 bin kişilik bir orduyla Mekke'ye yürüdü. Hedef oradaki Müslümanları korumak, Kâbe'yi putlardan temizlemekti. Geceleyin Mekke'yi tepeden gören yamaca ve vadiye kamp kurdurttu. Her bir askeri takıma birer ateş yaktırdı. Böylece 10 bin kişilik ordu 100 bin kişi gibi göründü.
O gece önemli ve dikkat çekici bazı olaylar oldu. Ebu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peygamberimizin doğduğu gece: Mevlit Kandili 22 Eylül 2023 | 191 Okunma Görgü kurallarına uymak dinimizin gereğidir 15 Eylül 2023 | 104 Okunma Dışlayıcı değil kuşatıcı olalım 08 Eylül 2023 | 46 Okunma Bizi doğru olmak kurtarır 01 Eylül 2023 | 49 Okunma Kıble aynı ama kalpler farklı 25 Ağustos 2023 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar