Allah’a din öğretmeyin

Din nedir? Din; yüce Yaratıcımızın seçtiği peygamberlere, insanlara iletsinler diye melek aracılığıyla gönderdiği bilgilerdir. Bu bilgiler içinde "neye, nasıl iman edileceği, hayatın ne olduğu, evrenin...

Din nedir? Din; yüce Yaratıcımızın seçtiği peygamberlere, insanlara iletsinler diye melek aracılığıyla gönderdiği bilgilerdir. Bu bilgiler içinde "neye, nasıl iman edileceği, hayatın ne olduğu, evrenin durumu, neyin kötü neyin iyi olduğu, hayatın nasıl yaşanacağı, Allah'ın ne istediği" gibi her alanda talimatlar, bilgiler, emirler, yasaklar yer alır. Hz. Âdem'e inen ilk emirlerden Hz. Muhammed'e (SAV) inen vahye kadar hemen hemen bütün ilahi talimatlar aynıdır. İman aynıdır, değişmez. İbadetler de ortak ibadetler olmakla beraber ayrıntıda farklılıklar vardır.
İşin özeti: Allah (CC) ne istiyorsa onu bildirir, iman eden kişi ise bunları uygular. Son vahiy bellidir. Hz. Muhammed (SAV) son Peygamber'dir. O'na inen dinin adı İslam'dır. O'na inen vahyin adı Kur'an'dır.

Kur'an'ın içinde eski peygamberlere ait bilgiler -kıssalar- var. Bunlar okunur ve ibret alınır. Kur'an'ın içinde ahiret âlemine dair bilgiler var. Bunlar okunur ve aynen iman edilir. Kur'an'ın içinde helaller listelenir. Okunur ve bilgilenilir.
Kur'an'ın içinde haramlar listelenir.
Okunur ve sakınılır. Kur'an'ın içinde ibadetler vardır. Okunur ve uygulanır.
İçki, kumar, zina, iftira, kul hakkını çiğnemek, yetim malını yemek, iffetli kadına iftira atmak, haram yoldan mülk edinmek, iffetsizlik ve benzeri olumsuzluklar kınanır, yasaklanır.
Bu yasaklara elden geldiğince uyulur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni hedef gençler 14 Ocak 2022 | 76 Okunma Allah’a din öğretmeyin 07 Ocak 2022 | 99 Okunma Şimdi muhasebe zamanı 31 Aralık 2021 | 82 Okunma Fahiş fiyat kul hakkıdır 24 Aralık 2021 | 117 Okunma 24 saatinizi güzel programlayın 17 Aralık 2021 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar