Offshore şirketler kara para aklama aracı oldu

Türkiye, Ekim 2021’de önce Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından dünya çapında 330 üst düzey politikacı ve kamu görevlisinin yanı sıra çok sayıda suçlunun offhore...

Türkiye, Ekim 2021’de önce Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından dünya çapında 330 üst düzey politikacı ve kamu görevlisinin yanı sıra çok sayıda suçlunun offhore şirketler ve hesaplar ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkarması ve burada adı geçen Türk şirketleri ile ilgili konuları tartıştı. Bu tartışmalar sürerken aynı ay içinde Türkiye, Birleşmiş Milletler Mali Eylem Görev Grubu tarafından “gri listeye” alındı. Konu, Türkiye’nin gri listeye alınmasından sonra Türk şirketlerinin uluslararası havaleler ile ilgili bir ayı bulan gecikmeler yaşamaları dışında gündemden kalktı.

Bugün sizlere; Avrupa Polis Teşkilatı Europol’ün, Pandora Papers araştırmasının bulguları ışığında uluslararası yasa dışı finans ağlarıyla ilgili hazırladığı yeni rapor çerçevesinde konunun ulaştığı son durumu açıklamaya çalışacağım.

Avrupa Polis Teşkilatı Europol’ün, Pandora Papers sızıntılarına ilişkin bir perspektif ortaya koyduğu “Gölge Para: Uluslararası Yasa Dışı Finansal Ağlar” adlı rapora göre; AB’yi etkileyen kara para aklama faaliyetlerinin ölçeği ve karmaşıklığı sızıntılardan önce hafife alınmıştı.

Yayımlanan raporda, küresel olarak offshore sisteminde...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yıkanmayan para kalmasın 30 Eylül 2022 | 80 Okunma Yapılandırmayı ihlal edenlere yeni bir fırsat 26 Eylül 2022 | 259 Okunma Herkes ihracat yapabilir 23 Eylül 2022 | 87 Okunma Son dört ayda 500 milyar açık 19 Eylül 2022 | 207 Okunma Danıştay’dan kanuni temsilcileri rahatlatan karar 16 Eylül 2022 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar