Dava mı, ödeme mi?

Köşemde, temmuz ayından bu yana Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ve sonrasında kanununun uygulama esaslarını düzenlemek için yayımlanan Turizm Beyannamesi Genel Tebliği taslağı ile...

Köşemde, temmuz ayından bu yana Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ve sonrasında kanununun uygulama esaslarını düzenlemek için yayımlanan Turizm Beyannamesi Genel Tebliği taslağı ile ilgili bir çok yazıyı kaleme aldım. Sadece ben değil, sektörün aktörleri de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gördükleri yanlışlık ve çözümleri içeren yazılı görüşlerini sundular. Buna rağmen tebliğ taslağında hiçbir şey değiştirilmedi. Sanki inat edercesine sektöre bir de “Konaklama Vergisi” kanun teklifi ile cevap verilmiş oldu. Turizm Payı Beyannamesi Genel Tebliği de geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlandı.

15 GÜNLÜK SÜRE İŞLEMEYE BAŞLADI

Turizm payı beyannamesi vermekle yükümlü olanların turizm payı mükellefiyetinin tesis işlemlerinin yapılması için tebliğin yayımlandığı 2/11/2019 tarihinden itibaren 15 gün içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnteraktif Vergi Dairesi (https://ivd.gib.gov.tr/) sistemi üzerinden elektronik ortamda başvuru yapmaları ya da dilekçe ile yetkili vergi dairesine müracaat etmeleri veya dilekçelerini kayıtlı posta (Taahhütlü, Acele Posta Servisi (APS) vb.) ile göndermeleri gerekiyor.

TURİZM PAYINI KİMLER ÖDEYECEK?

Turizm payı, aşağıda belirtilen ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınan payı ifade ediyor.

Bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden binde yedi buçuk,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kâr dağıtımına sınırlama getirilemez 04 Nisan 2020 | 141 Okunma Para beklerken açlıktan ölmek 01 Nisan 2020 | 518 Okunma Katma Değer Vergisi iadelerinde kaos! 29 Mart 2020 | 203 Okunma Hammadde ithalatında KKDF kaldırılmalı 28 Mart 2020 | 96 Okunma Mücbir sebep hali herkes için vardır… 23 Mart 2020 | 177 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar