Milli İnek Projesi!

Dışarıdan bol et ithal edeceğiz. Zengin fakir ayırt etmeyeceğiz. Tüm insanımıza aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yabancı çiftçinin besleyip büyüttüğü ithal et yedireceğiz demeye...

Dışarıdan bol et ithal edeceğiz. Zengin fakir ayırt etmeyeceğiz. Tüm insanımıza aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yabancı çiftçinin besleyip büyüttüğü ithal et yedireceğiz demeye getirdiler.
Aklıma geldi.
MİP vardı.
Milli İnek Projesi, gerçekten iyi hesaplanmış, uzun soluklu, yüzde yüz yerli ve milli üretim gücüne dayandırılmış, vatansever bir projeydi. “Milli Görüş”ten kopup AKP’yi kuran Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Bülent Arınç, seçilip iktidara geldiklerinde “Milli İnek Projesi”ni önlerinde hazır bulmuşlardı.
Tam 18 yıl önceydi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp (MHP kontenjanından), “Milli İnek Projesi”ni hazırlamış ancak DSP-ANAP- MHP Koalisyon Hükümeti, dağılıp erken seçim kararı alınca projenin takip edilip uygulanması yeni seçilecek olan iktidarın tarım bakanına kalmıştı.
Seçimler yapıldı.
AKP iktidara geldi.
“En milli biziz” dediler.
Milli İnek mazide kaldı.

★★★

Hüsnü Yusuf Gökalp’in dayandığı temel görüş ve elindeki bilimsel veriler şunlardı:
Hollanda tipi inek var.
Türk tipi neden olmasın.
Genetik bilimi çok gelişti.
Biyo-teknoloji devrimi oldu.
Türkiye toprakları verimlidir.
4 iklimi aynı anda yaşar.
Meraları benzersizdir.
Bitki örtüsü zengindir.
Yaylaların, meraların binbir çeşit bitki örtüsü içinde beslenerek yüzyıllardır gelen doğal ırkın, kendine özgü parazitlere uyum yapmış, sağlam bir yapısı var.
Trakya’nın Bozstep’i.
Kars’ın Zaut’u.
Doğu Anadolu’nun Kırmızı’sı
İç Anadolu’nun Karasığır’ı.
Bu yerli ve milli ırkların verimli taraflarını alıp, genetik bilimi ile biyo-teknolojinin desteğiyle “seleksiyondan” geçirebiliriz. Düşük verimlileri sürüden çıkartır, yüksek verimlileri hakim kılarız. Bunu yapmayacaksak üniversitelerde kürsüleri, fakülteleri niçin açtık? Biz bunu yapmaz; yüksek verimlilikte milli inek projesini başlatmazsak Almanya, Hollanda, Belçika, İrlanda, Bulgaristan, Latin Amerika Türkiye’ye et ve damızlık satmak için bekliyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
1 Türkiye! 2 Yönetim! 19 Nisan 2019 | 95 Okunma Biz özgür gazeteciler! 18 Nisan 2019 | 552 Okunma Berdar ile Murdar! 17 Nisan 2019 | 361 Okunma Baskın! 15 Nisan 2019 | 756 Okunma Mazbata çalıyor! 14 Nisan 2019 | 420 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar