ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Savaş ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir

Yukarıda ki söz, Boşnakların bağımsızlığı için Avrupa’nın göbeğinde sosyalist bir kültür ikliminde daha genç yaşlarda “Genç Müslümanlar” teşkilatının kuruluşunda yer alan İslâm âleminin “Bilge Kralı” Aliya İzzet Begoviç’e ait .

Mustafa Yıldırım
Mustafa Yıldırım Milli Gazete
22 Ekim 2018 | 4.1 K

Yukarıda ki söz, Boşnakların bağımsızlığı için Avrupa’nın göbeğinde sosyalist bir kültür ikliminde daha genç yaşlarda “Genç Müslümanlar” teşkilatının kuruluşunda yer alan İslâm âleminin “Bilge Kralı” Aliya İzzet Begoviç’e ait.

Bosna Hersek’in bağımsızlık mücadelesinde hiçbir zaman halkına yalan söylemedi, boş hayaller ve söylemlerden uzak durdu.  Yapılan soykırımları unutmamak şartıyla milletine kini, nefreti, şiddeti tavsiye etmedi. Savaş yıllarında Sırp kasapları soykırım yaparken… Bilge Kral, değil savaşmayan halkı öldürmek, meyve veren ağaçlara dahi zarar vermeyi yasaklamıştı. Çünkü o bir Müslümandı.

Bosna’da 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta 200 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu gün bile hâlâ toplu mezarlar ortaya çıkıyor. Saray Bosna’da ve bütün şehirlerinde parktan çok şehitliklerin olduğu, yaşanan acıların unutulmasının mümkün olmadığı görülüyor. Çünkü, onun halkına vasiyeti de buydu; “Düşman olmayın ama soykırımı da unutmayın!”

Ömrünü Boşnakların ve Bosna Hersek’in bağımsızlığına adayan, onlara önderlik yapan “Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım” diyen adam!..

Müslümanların teslimiyet ve temsiliyet krizi yaşadığı bir çağda Avrupa’nın ortasında “Ey teslimiyet, senin adın İslam’dır” diyen adam…

“İyi insan olmadan iyi Müslüman olamayız” diyen adam…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER