Scholz ‘örtülü ambargo'yu pas geçti

Akşam Gazetesi Yazarı Mustafa Kartoğlu'nun bugünkü (16.03.2022)''Scholz ‘örtülü ambargo'yu pas geçti'' başlıklı yazısı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakanı Scholz'un ortak basın toplantısında, karşılıklı 'kompliman' cümleleri dikkat çekti, ancak arkasından 'somut' öneri ve kararlar geldi.

Bir günün haberi olarak satır arasında kalmaması gereken noktaları tekrar kayda geçmek istedim:

- Erdoğan, "Türk-Alman ilişkisi emsalsizdir" ifadesiyle iki ülke arasındaki 'üst düzey diyalog'a işaret etti, Almanya'yı 'AB lideri' olarak tanımladı, Türkiye-AB ilişkilerindeki yapıcı rolünü vurguladı.

- Scholz da, aynı şekilde, "Çok mutluyum. Çok uzun konuştuk. Bu iyi bir işbirliğimizin olduğunun göstergesi" dedi.

- Scholz, "Atlantik ötesi ilişkiler daha fazla önem kazandı. Amerika ve Avrupa 'Türkiye de dahil' yakın işbirliği içinde. Türkiye ile AB işbirliği içinde. Gelecek için planlarımız var. Üst düzey diyalog formatlarını yürürlüğe sokacağız" diye ekledi.

Bu, ABD ve AB'nin mesajıydı.

- Scholz ayrıca, ekonomik işbirliğinde 'yapılacak çok şey olduğunu' söyledi, "Rusya'ya bağımlı olmamak için enerjiyi farklı kaynaklardan sağlamalıyız. Afrika ve Avrupa arasında enerji terminallerini kurmalıyız" diye Türkiye'yi işaret etti.

"Demokratik ülkeler olarak işbirliği içinde olmalıyız" sözünü ayrıca önemsedim. Muhaliflerin hoşuna gitmeyecek...


- Erdoğan, bir Alman gazetecinin "Rusya'dan hâlâ silah (S-400) alacak mısınız? Batı'nın yaptırımlarına katılacak mısınız?" sorusuna, "NATO askeri dayanışmanın teşekkül ettiği kurumdur. Silahları, uçakları her şeyi NATO'da kullanırsınız. Şu anda NATO'da Almanya ile iki ortağız. Herhalde bunu aramızda değerlendirmek bu süreçte büyük önem arz etmektedir. İki NATO ülkesi olarak birlikte neler yapabiliriz, eksikliklerimizi nasıl giderebiliriz?" cevabını verdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Avrupa'dan alınacak dersler 29 Kasım 2022 | 284 Okunma Türkiye'nin güvenliği NATO'nun güvenliğidir 25 Kasım 2022 | 95 Okunma G20 Bali Bildirgesi'nde Türk uzlaşması 18 Kasım 2022 | 157 Okunma ABD'nin ‘reddedilen' taziyesi 15 Kasım 2022 | 415 Okunma Avrupa ‘yalan haber'e karşı ordulaşıyor 11 Kasım 2022 | 165 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar