AKP TIR’lattı!

Demokrasisi çok değil birazcık rayına oturmuş bir ülkede; hükümet diplomaside çuvallarsa, komşu ülkelerin tümüyle ilişkilerini bozarsa, büyük bir riske girip komşu ülke liderini değiştirmeye...

Demokrasisi çok değil birazcık rayına oturmuş bir ülkede; hükümet diplomaside çuvallarsa, komşu ülkelerin tümüyle ilişkilerini bozarsa, büyük bir riske girip komşu ülke liderini değiştirmeye kalkıp başarısız olursa istifa eder. 
En azından Dışişleri Bakanı görevden alınır. 
Türkiye’de Dışişleri Bakanı görevden alındı, Başbakan yapıldı! 
AB ve öteki ülkelerle ilişkiler bir yana, sadece Suriye politikasızlığımız bile hükümetin, “Yapamadım çekiliyorum” demesi için yeterlidir. 
Davutoğlu 2013 yılı temmuz ayında, “Esad’ın haftaları kaldı” demişti. Aradan 2 yıl geçti, Suriye kanamaya devam ediyor. İç savaşın kazananı yok. Zaten bir ülkede kardeş kardeşi kırmaya başlamışsa bunun kazananı olmaz. 
Suriye’deki kardeş kavgasına AKP Hükümeti tam taraf oldu ve akan kanı hızlandırdı.
Halbuki Türkiye’nin geleneksel dış politikası komşularının içişlerine karışmamak üzerineydi. Türkiye’nin güvenliğini etkilemediği sürece politikamızı değiştirmedik. Türkiye’nin iç dengelerini altüst eden AKP etrafta da komşu bırakmadı.

***

Cumhuriyet’in belgeleriyle ayrıntılarını açıkladığı Suriye’ye silah taşıyan TIR’lar yukarıda özetlemeye çalıştığımız tablonun TIR dolusu gerçeğidir. 
TIR’lar yakalandığında devletin içindeki güçler çatıştı. İlk aşamada sapla saman birbirine karıştı. 
Yaptıklarının neye mal olduğunu, her şeyin ortaya çıkması halinde başına nelerin geleceğini fark eden hükümet, TIR olayının üzerine buldozerle gitti. Kısa sürede ortaya çıktı ki hükümet Suriye’de, uluslararası alanda kabul görmeyen, hatta terör örgütü olarak ilan edilen gruplarla çok özel ilişkiler kurmuş, onları MİT’i kullanarak silahlandıracak kadar ileri gitmişti. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadın cinayetlerini yargılama cinayeti! 25 Şubat 2020 | 3.468 Okunma Ankara’da cami sayısı: 3 bin 200, Cemevi sayısı: 14! 23 Şubat 2020 | 182 Okunma İş Bankası Türkiye’dir! 20 Şubat 2020 | 133 Okunma Gül’ün çıkışı... Sağın seçeneği sağ mı? 19 Şubat 2020 | 448 Okunma Diyanet ve Her Şey İşleri Başkanlığı! 18 Şubat 2020 | 285 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar