AKP ateşle oynuyor!

Son günlerde sık sık 1990’lı yılların başını anımsıyoruz. 1991 genel seçimlerine giderken SHP lideri Erdal İnönü Meclis’te Güneydoğu’nun da temsil edilmesi gerektiğini...

Son günlerde sık sık 1990’lı yılların başını anımsıyoruz. 1991 genel seçimlerine giderken SHP lideri Erdal İnönü Meclis’te Güneydoğu’nun da temsil edilmesi gerektiğini düşünerek o dönemin HEP’i ile diyalog kurmuş ve onların temsilcilerini Güneydoğu illerinden listeye almıştı. SHP, attığı bu adımın bedelini Rize’den Zonguldak’a Karadeniz’in hiçbir ilinden milletvekili çıkaramayarak ödemişti. 
İnönü, yine de doğru bir karar verdiğini, Türkiye’nin iç barışı için parlamentoda bütün illerin hakkaniyetle temsil edilmesi gerektiğini söylemişti. 
Ancak o milletvekilleri daha yemin töreninde Meclis kurallarının dışına çıkmış ve o gerilim uzun yıllar sürecek sonuçlar doğurmuştu. 
Bugün anlaşılıyor ki HDP’liler o süreçten ders çıkarmışlar, siyaseti zeminin kuralları çerçevesinde kullanmak için birikim edinmişler. 
O süreci bugünkü AKP’nin öncüleri de yaşadı ama görülüyor ki onlar ne ders çıkarmışlar ne de kendilerinden başka bir şeyi düşünme eğilimindeler. 
Tarih ancak yaşanılanlardan ders çıkarırsanız tekerrür etmez.

***

Geçen cuma günü Halk TV’de Fatih ErtürkSaygı Öztürk ve Hüseyin Özay ile birlikte katıldığımız “Türkiye Nereye” programında Saygı ilginç bir belge gösterdi. Adalet Bakanlığı’nın 28 Temmuz’da bütün illerin cumhuriyet savcılarına gönderdiği genelgeye göre IŞİD, PKK, TKP-ML, DHKP-C ve diğer terör örgütleriyle sürekli ve düzenli bir mücadele başlamış. 
Bir devlet elbette hukuk dışına çıkan hiçbir kişiyi ya da grubu kabul edemez. Hele bu terör örgütü olursa... Elbette mücadele etmelidir, toplumun huzurunu ve güvenliğini birinci sorun olarak görmelidir. 
Ancak bu belgede, her ilin cumhuriyet savısının her sabah 09.30 sıralarında Ankara’yı arayıp, terör örgütleriyle mücadele konusunda bilgi vermesi isteniyor. 
Devleti biraz bilen herkes, Ankara’dan gelen böyle bir yazının anlamını da bilecektir. Yani Ankara diyor ki, her il her gün ele geçirdiği teröristlerin listesini verecek. Veren il çok çalışıyor demektir. Vermeyen il ise tembeldir, terörle mücadele edemiyordur!

***

Başta vurguladığımız gibi terörle mücadele bir toplum için kutsal sayılabilecek bir değerdedir. Ama siz terörle mücadelenin içine siyasi rantı katarsanız, bu kutsallığın tam karşıtını anımsatacak ahlak dışı bir durum söz konusu olur. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Katar’ı su yönetimine ortak etmek! 01 Aralık 2020 | 32 Okunma Bu Katar’ın lokomotifi ABD’dir! 29 Kasım 2020 | 1.797 Okunma Seçim istemek yetmez! 26 Kasım 2020 | 269 Okunma Kılavuzu ABD olanın... 25 Kasım 2020 | 517 Okunma Kafa tutmayla çanak tutma arasında… 24 Kasım 2020 | 434 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar