Akdeniz Mezarlığı!

Akdeniz’in uluslararası alanda bilinen adı “Mediterranean”, iki kıta arasındaki deniz anlamına geliyor. Artık bu adı değiştirmek gerekli. Akdeniz, iki kıta arasındaki kocaman bir mezarlık haline geldi. Önceki...

Akdeniz’in uluslararası alanda bilinen adı “Mediterranean”, iki kıta arasındaki deniz anlamına geliyor. Artık bu adı değiştirmek gerekli. Akdeniz, iki kıta arasındaki kocaman bir mezarlık haline geldi.
Önceki gün Libya ile İtalya arasındaki Sicilya kanalı diye bilinen bölgede 700 mülteci Akdeniz’in tuzlu soğuk sularına gömüldü. Bu, insan kaçakçılığında bilinen en büyük ölümlü olay.
Daha bu olayın ayrıntıları netleşmeden dün Akdeniz’den yine ölümlü bir haber daha geldi. 300 göçmenin umuda yolculuğu boğuldu.
Önceki günkü facianın her boyutu ayrı bir dram; 20 metre uzunluğundaki balıkçı teknesine 700 kişi bindirilmiş... Teknede bir tehlike belirince yardım için gelen gemiye doğru herkes yönelmiş. Tekenin bu yanı ağır basınca anında ters dönmüş...

***

Ne zaman Akdeniz’de bir ölüm haberi alsam sanki yaşamını yitirenlerden tümünü yıllardır tanıyormuşum gibi bir acı çöker içime. Yunanistan açıklarından Cebelitarık Boğazı’na Türkiye - Bulgaristan sınırından Tuna kıyılarına kadar pek çok yerde onlarla karşılaştım.
Anadolu’nun, Asya’nın, Afrika’nın toprakları bereketli insanları fakir bölgelerinden gelen bu “umut yolcuları” her şeylerini satıp savıp dolara çeviriyor. İnsan kaçakçılığı simsarlarına teslim ediyor. Simsarların çoğu sahtekâr çıkıyor. Asya’dan gelen mültecileri Marmaris açıklarında bırakıp “Avrupa topraklarına girdiniz bundan sonrasını siz çözeceksiniz” deyip kaçıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara’da cami sayısı: 3 bin 200, Cemevi sayısı: 14! 23 Şubat 2020 | 91 Okunma İş Bankası Türkiye’dir! 20 Şubat 2020 | 132 Okunma Gül’ün çıkışı... Sağın seçeneği sağ mı? 19 Şubat 2020 | 447 Okunma Diyanet ve Her Şey İşleri Başkanlığı! 18 Şubat 2020 | 284 Okunma Türkiye’de Pakistanlaşma! 16 Şubat 2020 | 589 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar