ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ortamlarda borcu ödedik dersin, kim bilecek?

Malum, hemen her gün duyuyorsunuz; “Biz geldik 23 milyar dolar borcunu ödeyip IMF'yi gönderdik” diye başlıyor, “IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar, arkadaşlara dedim ki verin” söylemiyle devam ediyor .

Murat Muratoğlu
Murat Muratoğlu Sözcü Gazetesi
13 Mart 2018 | 408

Malum, hemen her gün duyuyorsunuz; “Biz geldik 23 milyar dolar borcunu ödeyip IMF'yi gönderdik” diye başlıyor, “IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar, arkadaşlara dedim ki verin” söylemiyle devam ediyor.

Mehmet Şimşek; “2018 yılında muhtemelen Türkiye, küresel sistemden minimum 210 milyar dolarlık kaynak bulacak” diyor. Güzel kardeşim hani borç veriyorduk, niye 210 milyar dolar aranıyoruz?

Zira dediği gibi 23 milyar dolar değil. AKP geldiğinde Temmuz 2004 sonu itibariyle Türkiye'nin IMF'ye borcu dolar karşılığı 21.6 milyara yükseldi.
IMF, Türkiye'yle yaptığı 19 anlaşmada yalnız bir kez nakit para ödedi. O da 10 milyar dolar… Kullanılan kısmı 2.5 milyar dolar… Üstü kasada bekledi. Geri kalanını da kredi kartı limiti gibi düşünün. Ödeme gücü yarattı. Kâğıt üstünde kaldı. Kullanılmadı. Orası ayrı…

IMF'ye olan borcu öp başına koy! Bu durum aynen borcun bakkala olanını ödeyip bankaya olanın artması gibi… Ortamlarda borcu ödedik diye hava atarsın, kim nereden bilecek?

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER