Sanal mafya reklam veriyor

Pandemi nedeniyle evlerden çalıştığımız ve uzaktan eğitim aldığımız bu dönemlerde siber casusların neredeyse sızmadığı kişisel bilgisayar kalmadı.

Pandemi nedeniyle evlerden çalıştığımız ve uzaktan eğitim aldığımız bu dönemlerde siber casusların neredeyse sızmadığı kişisel bilgisayar kalmadı. Bilişim uzmanı Levent Karadağ, “Bu süreçte kişisel bilgisayarların şu an 5’te 4’ü zombi haline geldi ve bundan kullanıcıların haberi yok. En çok kullanılan yöntem ise site taklitleri. Tek bir harf ya da noktalama işareti ile tuzak siteye yönlendiriliyorsunuz. Burada mail ya da Facebook şifreniz isteniyor. Girince de şifreniz anında ele geçiriliyor ve gerektiğinde şantaj olarak kullanılıyor” dedi.

Sanal mafya reklam veriyor

Sanal mafyaların artık Google reklamları bile verdiğine dikkat çeken Levent Karadağ, şunları söyledi:

Örneğin aracınızı muayeneye götüreceksiniz. Google’a araç muayene randevusu yazıyorsunuz. Size resmi sitenin kopyasını en üstte gösteriyor. Sitenin gerçek adını bilmediğiniz için o linke tıklıyorsunuz ve tuzağa düşüyorsunuz. Bu durum telefon operatörleri, bankalar, doğalgaz dağıtım şirketleri için de geçerli. Bu site tuzakları, casusların en çok mesai harcadığı yöntemler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bedava internet yağmuru 17 Ekim 2020 | 278 Okunma iPhone 12 çıktı, eskiler ucuzladı 16 Ekim 2020 | 247 Okunma Şarj süresini uzatmanın 10 püf noktası 12 Ekim 2020 | 631 Okunma Sihirli kulaklıklar 10 Ekim 2020 | 119 Okunma Güneş enerjili yerli bariyer 05 Ekim 2020 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar