Ramazan fırsatçıları

Mübarek ramazan ayı başladı. Pandemi koşulları sebebiyle, dini ritüelleri eksik bir ramazan olacak bu yılki. İftar sofraları alışıldık buluşmalardan uzak olacak bu sene. Daha doğrusu olmalı. Uzman hekimler...

Mübarek ramazan ayı başladı. Pandemi koşulları sebebiyle, dini ritüelleri eksik bir ramazan olacak bu yılki. İftar sofraları alışıldık buluşmalardan uzak olacak bu sene. Daha doğrusu olmalı.

Uzman hekimler, kalabalık iftarlardan kaçınılması gerektiğini özellikle vurguluyorlar. Aynı evde sürekli birlikte yaşayan aile üyeleri dışındaki insanlarla bir araya gelinmemesi çok önemli. Gayet yerinde bir kararla, bu sene teravih namazları camilerde kılınmayacak. Bulaşma riskini artıracağından, cemaatin uzun teravih namazlarında bir arada olması uygun bulunmadı. Evet biraz eksik, buruk bir ramazan olacak ama iftar sofraları ve teravih namazlarında alınacak bu tedbirler, dramatik seviyedeki vaka ve ölüm sayılarını geriletmenin yollarından biri.

YARDIM TOPLAMAYA GELENLER

Yardım toplamak için kapıyı çalanlar ise bu sene ramazandan bile önce geldi.

Boynunda eğreti bir yaka kartı, elinde bir makbuz koçanıyla geliyor ramazan fırsatçıları.

Kimi valilikten izinli olduğunu söylüyor ve engelli vatandaşlara yardım için para istiyor, kimi yine engelli çocuklara yardım için kurulmuş bir dernek adına geldiğini söyleyerek çalıyor kapıyı. Genellikle ‘engelli insanlar’ kullanılıyor yani. Yardımlaşma geleneğinin, dayanışma duygularının yoğun olduğu kutsal ay ramazan özellikle seçiliyor tabii.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bayrama dikkat 11 Mayıs 2021 | 66 Okunma Ruh hâlimiz nasıl, ne yapabiliriz? 07 Mayıs 2021 | 66 Okunma Mehmet Ceyhan neden hedef? 04 Mayıs 2021 | 1.842 Okunma Ayvalık’tan mesaj var: Kapanma tatil değil 30 Nisan 2021 | 185 Okunma Biden’ın tercihi ve bundan sonrası 27 Nisan 2021 | 225 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar