Troçki, Halikarnas Balıkçısı ve "kış ruhu"

Burada yazdığım yazıların tanışmamıza vesile olduğu Bülent Korman'dan daha önce Oğuz Atay vesilesiyle bir yazımda bahsetmiştim. Arada bir kederlendiğinde, kısa ama etkileyici metinler gönderiyor dostlarına telefonla Bülent Bey.

Ben de onlardan birisiyim galiba, geçenlerde bir gece vakti telefonuma şu mesajı geldi: "Bazı soğuk kış gecelerinde Bodrum'un ıssız sokaklarında yürürken, 'sürgün aristokrat' Cevat Şakir'i orada, o kış gecelerinde çoluk çocuğuyla sobanın etrafında düşlemeye çalışır, ne kadar güçlü biri olduğunu düşünürdüm. İstanbul'da hayatın durduğu bu bomboş gecede Büyükada'da yürüyüşe çıktım. Bu kez Troçki'yi düşündüm. Dünyanın gidişini değiştirmek istediği için beyni baltayla parçalanmış büyük bir adamın bu büyüleyici ama sert adada geçirdiği sürgün kış gecelerine nasıl, ne yaparak dayandığını geçirmeye çalıştım zihnimden.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İki fotoğraf, iki eylem! 19 Ocak 2020 | 476 Okunma "Kürtlerin sezen Aksu'su!" 15 Ocak 2020 | 2.431 Okunma Troçki, Halikarnas Balıkçısı ve "kış ruhu" 12 Ocak 2020 | 365 Okunma Rasim Özdenören'in evinde! 08 Ocak 2020 | 2.328 Okunma "Mimesis" ve Mehmed Uzun! 05 Ocak 2020 | 336 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar