Çocuklarda kurban algısı

Biz yetişkinleri için Kurban Bayramı’nın telaşı ve koşturmacası bir başkadır. Her ne kadar kurbanlarını güvendiği kurumlara bağışlayan, hatta dünyanın öbür ucundaki kardeşlerimize...

Biz yetişkinleri için Kurban Bayramı’nın telaşı ve koşturmacası bir başkadır. Her ne kadar kurbanlarını güvendiği kurumlara bağışlayan, hatta dünyanın öbür ucundaki kardeşlerimize kurban bağışı gönderenlerimiz olsa da, hala büyük çoğunluğumuz kendimiz uğraşırız kurban süreciyle. Satın almasından, kesimine, paylaşımından, dağıtımına kadar yoğun bir mesai bekliyor Kurban Bayramı ve öncesinde bizleri.

Buna karışıklık çocuklar genellikle unutulur ve olup biteni sadece seyirci olarak izlemek durumunda kalırlar bu bayramda. Oysa kurban ibadeti çocuğa aktarılması gereken birçok farklı anlamlar içermekte.

Kurban sadece bir çeşit “hayvan kesme” ibadetine indirgeyen her türlü yaklaşım, çocuklardaki ibadet algısını zedeler. Kurbanlıklar, fiyatları, kesim yerleri ve kesme işlemi bayram öncesi ve bayram süresinde yazılı ve görsel basında çok detaylı şekilde işlenir. Hayvanları kesme şekli, kaçan ve kovalanan hayvanlar, elini kesen acemi kasaplar.  Ya da şükür ki yapılan düzenlemelerle son yıllarda artık rastlamadığımız sokakta kurban kesim manzaraları.

İbadetlerde var olan sembollerin, o ibadetin anlam ve amaçların önüne geçme tehlikesini en çok yaşadığımız bir ibadettir kurban. Bu nedenle kurban kavramının daha en başında, salt hayvan kesmek olmadığını, ekonomik olarak yetersizlikleri nedeniyle kesmeyenlere ülkemizde ya da dünyanın her tarafında ikram edilerek insanların birbirlerine yakınlaşmalarına vesile olacağını, çocuklara daha özenle anlatmamız gerekir.

İnancın gereği yapılan ibadetlerimiz çocukların bilişsel gelişim düzeyine uygun şekilde ve çok yalın bir dille anlatılmalıdır. Hikayeleştirmek, ancak bunu yaparken de yanlış anlamaları önlemek zorundayız. Örneğin Hz. İbrahim ile Hz. İsmail arasında geçen ve temelinde farklı hikmetlerin gizlendiği ve mesajların verildiği kıssayı hangi bölümlerine vurgu yapılacağını özenle seçerek anlatmalıyız çocuklarımıza.

12-13 yaşından önce bu hikâyeyi sadeleştirerek anlatmaz ve vurguyu yanlış yere yapar isek, o yaştaki çocuğun zihninde sadece “babasının bir çocuğu niçin öldürmeye götürdüğü” düşüncesi kalır ki, bu ancak çocuğun zihnindeki Allah ve din algını zedeler. Çocuk için kurban bayramı gezmeler, alınan hediyeler, harçlıklar, oyunlar, akraba ziyaretleri yani diğer günlerden farklı, hareketli, mutlu geçen bir süreç olarak önemlidir. Bu mutluluğun yanına eklenecek kısa ve doğru mesajlar Kurban’ın verdiği mesajı algılamaları için yeterlidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Otizmin farkında olmak 08 Nisan 2018 | 223 Okunma Çocuk ruhsal sağlığı 01 Nisan 2018 | 118 Okunma Hayatım giderek kararıyor 25 Mart 2018 | 136 Okunma Çocukların cinsel istismarı 25 Şubat 2018 | 107 Okunma Dürtüsel gençler 18 Şubat 2018 | 102 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar