Kentlerde her sorunu parayla çözemeyiz

PEK çok ülkede kentleri yönetenlerin öncelikleri ulaşım, konut inşası, suçla mücadele gibi konular. Oysa insan trafiksiz bir kentte de mutsuzluktan ölebilir. Sosyal kalkınmayı sağlayamadıktan sonra istediğiniz...

PEK çok ülkede kentleri yönetenlerin öncelikleri ulaşım, konut inşası, suçla mücadele gibi konular.

Oysa insan trafiksiz bir kentte de mutsuzluktan ölebilir. Sosyal kalkınmayı sağlayamadıktan sonra istediğiniz kadar yol, köprü, metro yapın nafile.
Sosyal ve kültürel gerilimin kol gezdiği bir kentte ‘büyüme’nin lafı edilebilir mi?

*

Kentlerde sorunları sadece parayla çözemeyiz.
Kentleri yaşanılır kılabilmek için kültür politikalarına ihtiyacımız var.
Kültür sadece sanat ve edebiyatı değil, aynı zamanda yaşam biçimlerini, insanın temel haklarını, değer yargılarını, geleneklerini ve inançlarını da kapsar.

*

Son yıllarda Türkiye’de sanki iki ayrı kültür varmış gibi davranılıyor.
Oysa ‘sizin kültürünüz, bizim kültürümüz’ diye bir şey yok. Bu coğrafyadaki tüm kültürlerin ortak mirası ve birikimi bizimkisi.
Kültürü ayrıştırıcı bir şey gibi algılamaktan vazgeçelim. Kültür, toplumda çeşitlilik hali sağlandığında birleştirici bir unsur, önemli bir araç.
Bizim artık kültürün ekonomiye katkısını bırakıp sosyal uyuma etkisini, bütünleştirici gücünü konuşmamız gerek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yargı ve MEB gözünü kapayınca 10 çocuk istismar edildi 03 Eylül 2018 | 7.042 Okunma Saygısız bir toplumuz 27 Ağustos 2018 | 2.355 Okunma İstismar eden üvey babanın ifadesi bile alınmadı 20 Ağustos 2018 | 189 Okunma Türk adaleti ‘intihar’ diye geçiştirdi 13 Ağustos 2018 | 2.523 Okunma Önyargılarını ‘genel ahlak’diye yutturanlara kanmayın! 06 Ağustos 2018 | 4.379 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar